Snapchat drone geliştiriyor

Snapchat'ten gözlüğün yanısıra, eğlence amaçlı drone geliyor.

0
3383
snapchat drone dijitalx
snapchat drone dijitalx

İsmini Scap Teknoloji olarak değiştiren Snapchat, kısa videolar çekebilen gözlüğünden beklediğini alamadı, buna rağmen 24 milyar dolarlık bir değere sahip oldu. Bu haftadan itibaren Snap’in hisseleri 17 dolarlık değer kazandı. Firmanın CEO’sunun kafası ise biraz karışık; daha önce ‘teknoloji şirketiyiz’ diyen Evan Spiegel, artık Snapchat’i ‘kamera-video firması’ olarak isimlendiriyor. Ve ekledi; Drone’lar da bu işin içerisinde. Firmanın kafası karışık olmasına rağmen, Snapchat, sadece eğlence olarak değil, gizliliği önem arz eden paylaşımların da sergilendiği bir platform haline geldi. Özellikle içeriklerin bir süre sonra kendini yok edebilmesi oldukça ilgi çekici bir özellik. Bunun yanısıra Snap, bazı misyon detaylarını da değiştiriyor gibi. Video profesyonelleri ve fotoğrafçılara yönelik, sadece yazılım destekli ürünler değil fiziksel cihazlar da Snap tarafından tanıtılabilir.  Bu fiziksel ürünlerden sadece bir tanesi, drone projesi.

Gözlük ile kontrol edilebilen drone?

Günümüz drone’ları mobil uygulamalarla veya kendi kumandalarıyla kontrol edilse de Snap, bu konuda farklı bir detaya yoğunlaşıyor. Tıpkı gözlüklerinde (Snaptacles) olduğu gibi 10 saniyelik videoların çekilmesinin yanısıra çekilen videolar Snaptacles’in vizöründen kontrol edilecek ve izlenecek. Pek pratik olmasa da Snap Inc. şu sıralar firma değerini yükseltmeye çalışıyor ve firmaya yöneltilen raporlar, bunun sadece Snapchat gibi uygulamalarla değil, fizikel teknolojilerle de amaçlarına ulaşabileceklerini yazıyor.

Kullanılacak olan drone’lar ayrıca, Snapchat uygulamasıyla birlikte çalışması bekleniyor. Yani Snapchat, sadece bir tür paylaşım-mesajlaşma platformu değil, Snap’in satışa süreceği teknoloji ürünlerinin de ana uygulaması olması bekleniyor.

“Kamera teknolojilerini öncelik alacağız” Ne anlama geliyor?

Firmanın CEO’su defalarca, üzerine basa basa ‘kamera teknolojileri’nden söz ediyor. Ne anlama geldiğini veya hedefinin ne olduğunu söylemeseler de, Snap’in yakın zamanda oyun konsollarını ve kısaca gaming endüstrisine yöneleceği de söyleniyor. Bu doğrultuda az önce bahsettiğimiz drone’un oyun-konsol odaklı, evlerin içerisinde kullanılacak ve sosyal paylaşımları hedefleyen bir cihaz olabileceğini de söyleyebiliriz.

Snap, ilk zamanlar kendisini sadece Snapchat olarak tanıtıyordu, ardından kendisini bir teknoloji firması olarak tanıttı, şimdi de ‘video teknolojileri üreten firma’ olarak tanıtıyor. Ancak eleştiriler ise tek kalem; ‘ne yaptıklarını bilmiyorlar’.