Snapseed’e RAW fotoğraf düzenleme özelliği geldi

0
4661
snapseed android police
snapseed android police

Amatör ve profesyonel fotoğrafçıların en çok tercih ettiği fotoğraf uygulamalarından biri olan Snapseed, Android için sunulan v2.1 versiyonunda RAW fotoğrafları düzenleme aracı sunuyor.

RAW dosyası kamera sensörünün elde ettiği fotoğrafın tam çıktısı olarak tanımlanabilir. Sıkıştırılmış Jpeg dosyasına kıyasla, RAW fotoğraflar çok daha üstün düzenleme araçları gerektiren bir boyut sunuyor.

Snapseed’in RAW araçları sunması, bu formatta fotoğraf çekebilen Android telefonların giderek artmasından kaynaklanıyor. LG G4 ve Galaxy Note 5 RAW fotoğraf çekebilirken, Nexus 6P, 5X ve 6 Camera2 API (uygulama programlama arayüzü) ile üçüncü parti uygulamalara bu özelliği kazandırıyor.

Android Police’de yer alan bilgiye göre, RAW dosyalarını açmak için dosya yöneticisini kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde Jpeg dosyası ile karıştırma ihtimaliniz çok yüksek. Snapseed seçilen RAW dosyasına özel olan düzenleme araçlarını otomatik olarak çıkarıyor. Kontrast, parlaklık, sıcaklık vs gibi tüm işlemleri yapabiliyorsunuz.