Home Teknoloji Mobil Cihazlar Snapseed’e RAW fotoğraf düzenleme özelliği geldi

Snapseed’e RAW fotoğraf düzenleme özelliği geldi

4166
0
snapseed android police
snapseed android police

Amatör ve profesyonel fotoğrafçıların en çok tercih ettiği fotoğraf uygulamalarından biri olan Snapseed, Android için sunulan v2.1 versiyonunda RAW fotoğrafları düzenleme aracı sunuyor.

RAW dosyası kamera sensörünün elde ettiği fotoğrafın tam çıktısı olarak tanımlanabilir. Sıkıştırılmış Jpeg dosyasına kıyasla, RAW fotoğraflar çok daha üstün düzenleme araçları gerektiren bir boyut sunuyor.

Snapseed’in RAW araçları sunması, bu formatta fotoğraf çekebilen Android telefonların giderek artmasından kaynaklanıyor. LG G4 ve Galaxy Note 5 RAW fotoğraf çekebilirken, Nexus 6P, 5X ve 6 Camera2 API (uygulama programlama arayüzü) ile üçüncü parti uygulamalara bu özelliği kazandırıyor.

Android Police’de yer alan bilgiye göre, RAW dosyalarını açmak için dosya yöneticisini kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde Jpeg dosyası ile karıştırma ihtimaliniz çok yüksek. Snapseed seçilen RAW dosyasına özel olan düzenleme araçlarını otomatik olarak çıkarıyor. Kontrast, parlaklık, sıcaklık vs gibi tüm işlemleri yapabiliyorsunuz.

Previous articleDrone katili ABD’li mahkemede aklandı
Next articleDünyanın en kurak çölü çiçekle kaplandı
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.