ABD merkezli bir girişim, toplum için son derece riskli olabilecek bir ürünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Sadece California’da satışına izin verilmeyen XM42 alev makinası, tanıtım videosunun dışına taşan kullanımlarda büyük sorunlara yol açabilir.

Kuzey Amerika’nın kara teslim olduğu soğuklarda evlerine hapsolan veya arabalarını bulmak için saatlerce kar temizlemek zorunda kalan insanların fotoğrafları, bazı girişimcileri oldukça etkilemiş gibi görünüyor.

Ion Productions 23 Mart’ta kitle kaynak fonu platformu IndieGoGo’da bağış kampanyası başlatacakları ilk ticari amaçlı alev makinasını tanıtmaya çalışıyor. 700 dolara satılacak alev makinası, buz ve karları eritmenin yanı sıra fazla yaprak ve yabani otları temizlemek için ideal bir ürün olarak gösteriliyor. Diğer kullanım şekilleri arasında kamp ateşi yakmak ve böcek öldürmek gibi seçenekler de var.

Bir saniyede 7,5 metrelik 87 oktan alev püskürtebilen makina, ABD’nin 49 eyaletinde yasal. Alüminyum, cilalı alüminyum ve renkli kılıfla beraber üç farklı model halinde satılan XM42, işini bilenler için kullanışlı olsa da silahlı yaralanma ve ölümlerin tavan yaptığı ABD’de büyük facialara yol açabilir.

Satışa sunmadan önce iki kere düşünülmeli

Küçük kasabalarında her ay duyduğumuz veya duymadığımız silahlı okul baskınları yaşanan ve çocukların silahla oynarken ebeveynlerini vurdukları bir ülkede ‘eğlence amaçlı’ sunulacak bir alev makinası kolayca öldürücü bir silaha dönüşebilir. XM42’nin kamp ateşi yakmak isterken birçok kişiyi de cayır cayır yakabileceğini öngörmek de hiç zor değil.

[Ion Productions]
[Ion Productions]
Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında bu tür bir cihazı apartman gürültüsü kavgasında ev basmak için kullanacak, hatta gece aydınlatması olarak deneyebilecek potansiyelde insanlar olduğunu düşünmek de abartı olmaz.

Ürünün tanıtım videosundaki son kısım ayrıca ilgimi çekti. Eriyen, parçalanan buzulların görüntüsü, potansiyel müşterilere buz eritme konusunda gaz vermeye çalışıyor.

ABD’li yetkililerin XM42 satışa sunulmadan önemli düzenlemeler yapmaları ‘şart.’

[Ion Productions]
[Ion Productions]
Previous articleIli Pika 30 yıl sonra ortaya çıktı
Next articleGizli kanallar Antarktika’yı eritebilir
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.