Sony, fotoğraf çekebilen lens için patent aldı

0
4751
sony lens 1
sony lens 1

Son yıllarda neredeyse her gün bir yenisi ortaya atılan göze giyilebilen akıllı aksesuar patentlerine iddialı bir tane de Sony‘den geldi ki Google ve Samsung gibi bu tarz inovatif fikirleri sürekli kovalayan şirketlerin olduğu bir ortamda Sony kendisini bu patentiyle bir adım öne çıkardı.

Patentteki tanımlamalara göre kontakt lens, kullanıcısı gözünü kırptığında fotoğraf çekiyor, hafızasında saklıyor ve kablosuz bağlanabildiği akıllı telefon, tablet veya bilgisayara yollayabiliyor.

Yine patentteki bilgilerde akıllı telefon gibi bir cihaz ile de lense fotoğraf çekme emiri gönderilebileceği yazıyor. Ancak ne var ki insanın aklına, üzerindeki sensörler ile göz kapağının hareketini algılayan ve gözünüzü kırptığınızda fotoğraf çeken bir lensten daha pratik ve havalı bir yöntem gelmiyor.

Patentte ayrıca lensin yakınlaşma uzaklaşma, odağı ve diyafram açıklığını değiştirebilme (diyafram ayarı ışık ayarı olarak düşünülebilir) özelliklerine de sahip olduğu yazıyor ki bu sayede gayet şirin fotoğraflar çekmek mümkün olacak.

sony-lens-2

 

Fotoğraf çekebilen kontakt lensler gerçek olabilir

Lens ile ilgili herkesin aklına gelen soru heralde ‘Her göz kırptığımızda fotoğraf mı çekecek arkadaş ?’ olacaktır. Sony tabiki bunu da düşünmüş. Gereksiz bir ton fotoğraf ile uğraşmak istemiyorsanız, akıllı telefon aracılığı ile veya doğrudan ekran üzerinden lensin fotoğraf çekme özelliğini açıp kapatabiliyorsunuz. Peki bunu lens üzerinden nasıl yapıyoruz ?

Kullanıcılar göz kapakları kapalı durumda iken göz kapaklarının bittiği kısıma dokunduklarında bu hareket lensteki piezoelektrik sensörler (basınç hassasiyeti ile çalışan) ile algılanıyor ve açma/kapama emri olarak lense aktarılıyor.

Henüz patenti alınan bu orijinal fikrin çalışan ilk prototipini görmeyi dört gözle beklerken bir yandan da insanın aklına delice farklı düşünceler gelmiyor değil.

Yüksek teknoloji giderek ufak boyutlara (buradaki durumda ufacık bir kontakt lens) sığdırılabilmeye başlandı ve neden olmasın belki de önümüzdeki 100 yıl içinde şimdilerde sadece filmlerde ve rüyalarımızda görebildiğimiz Superman gibi insanlar gözlerinden ateş edebilecekler.