Salı, Haziran 25, 2024
More

  Sony merakla beklenen Playstation 5’i çevrimiçi etkinlikle duyurdu. İşte detaylar

  Dünyanın en çok satan oyun konsollarından biri olan PlayStation serisinin yeni üyesi PlayStation 5, Sony tarafından tanıtıldı. Sony’nin özel etkinliğinde cihazın teknik özellikleri kesin bir şekilde açıklanmazken, kullancılarla paylaşılan görsellerle birlikte PlayStation 5’in tasarımı netlik kazandı. İnternet üzerinden yapılan çevrimiçi etkinliği, Youtube üzerinden 2 milyon, Twitch üzerindense 1 milyona yakın kişi izledi.

  Etkinliğin büyük bir kısmı Playstation 5’e gelecek oyunlara ve tanıtımlarına ayrıldı. Yukarıda bahsedilen sayıların sadece Sony’nin resmi kanalı tarafından paylaşılan sayılar olduğunu hatırlatalım. Kendi kanallarından bu yayını paylaşan yayıncıların izlenme sayılarının yukarıda belirttiğimiz sayıya dahil olmadığını belirtmekte fayda var.

  Sony Youtube

  Donanımsal özellikler

  Playstation 5’nin donanımsal özellikleri hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı ama beklenen özellikler şu şekilde;

  • İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 3,5 GHz’e kadar
  • Grafik İşlemci: AMD Radeon RDNA 2, Işın izleme hızlandırma desteği, 2,23 GHz’e kadar değişken frekans
  • RAM: 16 GB GDDR6 RAM
  • Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı
  • Ses: Tempest 3D
  • Oyun Diski: 100 GB/disk’e kadar Ultra HD Blu-ray
  • Video Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1)
  Sony Playstation 5

  Etkinlikte Playstation 5 ile ilgili 2 farklı modelin olacağı bilgisi de paylaşıldı. Bluray ve harici disk girişi bulunmayacak olan Digital Edition modeliyle oyuncular internet üzerinden satın aldıkları oyunları cihaza yükleyerek oynabilecekler. Günümüzde artık oyunlar oldukça yüksek yer kaplamasından dolayı bazı kullanıcılar 825 gb SSD saklama alanının beklentileri karşılamayacağını düşünüyorlar.

  Playstation 5 Aksesuarları

  Konferans üzerinde bir diğer açıklanan konu ise aksesuarlar oldu. Görselleri ilk incelediğimizde aksesuarların renkleri ve tasarımları konsolla uyum içerisinde görünüyor. Aksesuarların listesiyse şu şekilde;

  • DualSense oyun kolu
  • DualSense şarj istasyonu
  • HD kamera
  • Pulse 3D kablosuz kulaklık
  • Media Remote uzaktan kumanda
  Sony Playstation 5

  Playstation 5 Aksesuarlarının Özellikleri

  DualSense oyun koluyla birlikte DualShock döneminin sonuna geldik. Xbox oyun konsollarına benzeyen yapısıyla birlikte DualSense oyun kolu, kullanıcılar tarafından beğenilmiş görünüyor. En büyük özelliklerinden birisiyse mikrofonun bulunması. Artık harici bir mikrofona ihtiyaç olmadan oyun içi görüşme yapabilirsiniz.

  DualSense şarj istasyonu aynı anda 2 adet oyun kolunun kablosuz şarj edebilme özelliğine sahip. Bu sayede oyuncuları gereksiz kablo kalabalığından kurtarmak isteyen Sony, kabloyla şarj etmek isteyenler içinse USB Type-C bağlantı noktası eklemiş durumda. Type-C girişini kullanarak kablolu olarak da oyun kollarını şarj edilebilir.

  Yenilenen HD kamera ve Pulse 3D kablosuz kulaklıkla birlikte Sony artık yayıncılara da önem verdiğini göstermek istiyor. Kulaklık üzerindeki 2 adet gürültü engelleyici ortam seslerini olabildiğinde izole ederken 3D ses desteğiyle birlikte kullanıcılarına ve yayıncılara üst düzey bir deneyim yaşatmak istiyor.

  Son olarak Media Remote kumandası sesli komutlar için dahili bir mikrofona sahip. Bu uzaktan kumanda özellikle konsolu multimedya uygulamaları aktif şekilde kullananlar için tasarlanmış. Kumandanın alt kısmındaki 4 tuşun ne işe yaradığı henüz açıklanmadı.

  Fiyatı ve Çıkış Tarihi

  Sony, Playstation 5 için Türkiye fiyatını henüz açıklamadı. Avrupa ve diğer ülkelerdeki fiyatları baz alarak bir tahmin yapılırsa şu an için Türkiye fiyatı 6000-8000 TL arası olacak gibi görünüyor. Firma konsolun ne zaman satışa çıkacağını da henüz açıklamadı. Tahmini çıkışın 2020 sonu olacağı düşünülüyor. Playstation 5 için çıkacak oyunların çıkış tarihlerinin 2020 sonu ve 2021 olması da bu tahmini destekliyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler