CES 2017’nin En İyisi: Dell Canvas 27

Dell Canvas 27 ile PC'lerin artık I/O melezleri haline geldiğini görüyoruz

0
3425
dell canvas 27 dijitalx
dell canvas 27 dijitalx

Dell’in CES 2017 fuarında tanıttığı Canvas 27 AIO ürünü, sadece masaüstü kategorisinde ‘en iyiler’ kategorisinde olmamalı, melez yapısı ve I/O ekosistemiyle bütünüyle CES 2017’nin en iyisi olabilir bizce. Benzer bir ürün olan Microsoft Surface Studio’ya benzetebilirsiniz ancak benzerliğin dışarısında pekçok farklı özelliği var. Öncelikle Dell Canvas 27 ‘standalone’ olarak çalışmakla birlikte ayrı bir monitörle çalışarak ‘Canvas moduyla’ montaj, kurgu, tasarım, modelleme gibi işlere uygun hale geliyor. Problemli tarafı, Dell’in Curved 8K monitörleriyle ‘tavsiye edilmesi’ onun zaten pahalı fiyatını daha da yükseğe çekecektir.

Artık masaüstüler yok yaşasın I/O!

Aslında daha önce üreticierin toplantılarında sık sık ‘artık I/O’ların dönemi olacak’ açıklamalarını duyuyorduk ve işletim sistemleri de bu yeni trendlere göre geliştirildi.  2 yıl önce PC satışlarının düşeceğini söyleyenlere karşın; bilgisayarların yakaladığı melez formlar özellikle Güzel Sanatlar kategorilerinde çalışan kurumlar tarafından gittikçe daha çok tercih edilir oldu. Böylece yaratıcı süreçlerin çözümleri açısından bir bilgisayar sadece mouse-klavye ile kalmadı, çizimlerde kullanılan ‘Totem’ gibi ürünler, tasarım ve modelleme aşamalarını daha kolay hale getirdi.  Dell’in geliştirdiği Totem, tıpkı Surface Dial gibi kullanılıyor ve destekli yazılımlarla tasarım süreçlerinde ve kurgu-montaj aşamalarında bir mouse’tan fazlasını sağlıyor. Özellikle el titremelerinden doğabilecek hataların üstesinden gelmeyi hedefliyorlar.

Görsel: Dell’in YouTube CES 2017 canlı yayını

Modüler yapılar, PC’yi çalışma alanına göre düzenleme, formlar arası geçiş,  PC artık melez bir teknoloji

2014 yılında Dell, ilk olarak ‘akıllı masa’ anlayışını getirdi. Aslında Windows Vista döneminde ‘gelecek PC’ler’ başlıklarıyla paylaşılan masa PC’leri görüyorduk. Biraz daha hafif bir forma büründüler ve kendilerini bir ‘çalışma alanı’ olarak görmeye başladık. Dell’in 27 inç’lik cihazı masaüstünde açılı veya düz olarak kullanılabiliyor. Böylece profesyoneller kalemle kağıt ile çalışır gibi çalışabiliyorlar.

Güzel Sanatlar 100% RGB renk gamına ulaştı

İnsan beyini RGB konusunda biraz sorunludur. 100% RGB renk gamını ayırt edebilecek ve 2,560×1,440’lık bir çözünürlüğü, fark edebilecek, algılayabilecek bir göz ekosistemimiz bulunmuyor. Peki, üreticiler, özellikle bunun gibi iş çözümlerinde sunulan 5K, 8K çözünürlükler ne almana geliyor?

Bunun getirisi, Güzel Sanatlar sektöründe bir mesleğin sonu anlamına geliyor. Renk ayrımı, özellikle baskı sektörünün olmazsa olmazıdır. Renkler, PC’lerin renk gamutu dolayısıyla tam olarak monitörde beliren gibi baskıda çıkmayabiliyor veya animasyonlarda, videolarda bir PC’de bulunan yeşil renk, öbür PC’de sarı haline gelebilir. Bunun önlemlerini almak da tek bir meslek grubuna ait. Ancak çözünürlüklerin yükselmesi, RGB gamının artış göstermesi, IPS panellerin daha hatasız hale gelmesiyle monitörlerin renk konusunda daha az hata yapmasını sağlıyor.