Soudelor tayfunu aracı yoldan uçurdu

0
3361

Tayvan’daki bir otomobilin kamerasından çekilen görüntüler, Güneydoğu Asya’da etkili olan Soudelor tayfununun şiddetini gözler önüne serdi.

Sadece Çin’de 158 bin kişinin tahliye edilmesine neden olan Soudelor tayfunu, korkutucu şiddetini bir araç kamerasında çekilen görüntülerde gösterdi. Çin ve Tayvan’da 14 kişinin ölümüne neden olan tayfun, satte 195 kilomete hıza erişen rüzgarlarla önüne çıkan her şeyi yıkıp geçiyor.

Tayvan’ı sağanak yağmurla gelen saatte 160 kilometrelik rüzgarla vuran Soudelor, Tainan kentinde çekilen görüntülerde hareket halindeki bir otomobili yoldan fırlatırken, ilk başta görüntüde yer almayan bir kadını yola savuruyor.

Bir kişi ağır yaralı

YouTube’da beliren görüntüler, Cumartesi günü yerel saatle sabah 5’te bölgeden uzaklaşmaya çalışan bir ailenin aracında çekildi. Uçuşan enkazla beraber yolu biçip geçen rüzgar, beyaz minivanı yoldan fırlatırken, gücünü yitirdiği anda yoluna kenarında yerde oturan genç bir kadın görülüyor.

Washington Post’ta yer alan bilgiye göre rüzgarın savurarak yere çarptığı kadın ağır yaralarla hastaneye kaldırıldı. Yoldan çıkan minivan ise ilerideki ağaçlara çarparak durabildi.

Videoda beliren 2014 tarihinin ise ayarlardan kaynaklanan bir hata olduğu doğrulanmış.

Tayfunların genelde hortumlara neden olmadığı bilinse de, Çin ve Tayvan’ı etkisi altına alan Soudelor hoş olmayan bir sürpriz yaptı.