SpaceX, ABD ordusunun gizli uzay aracı X-37B’yi ateşleyecek

0
3896
X37B 06
X37B 06

SpaceX, NASA ve uydu sektörü için gerçekleştirdiği görevlerin ardından, ABD ordusu için de yörüngeye taşımacılık yapacak. Elon Musk’ın firmasının gerçekleştireceği ilk görev, yıllardır gizlilik altında görevler gerçekleştiren X-37B uzay aracını yörüngeye taşımak olacak. Falcon 9 ile yapılacak ateşleme ilk olarak Hava Kuvvetleri sözcüsü Heather Wilson tarafından duyuruldu.

X-37B, Boeing’in Phantom Works Division adlı birimi tarafından inşa ediliyor. Aynı birim, kısa süre önce yine ABD ordusunun kullanımı için geliştirilecek Phantom Express uzay aracını geliştirmekle görevlendirilmişti. İlk olarak 1999 yılında NASA tarafından oluşturulan proje, yörünge uçuş testlerinde kullanılacak iki kanatlı uzay aracı olarak tasarlandı. Proje, beş yıl sonra gizli proje olarak Gelişmiş Savunma Projeleri Araştırma Kurumu’na (DARPA) aktarıldı.

X-37B’nin aylarca yörüngede kalmasını sağlayan faktörlerden biri güneş enerjisinden yararlanması. [ABD Hava Kuvvetleri]

Yörüngeye 10 günde 10 ateşleme yapacak uzay aracı: Phantom Express

X-37B hakkında ne biliyoruz?

Uzay aracının görevleri hakkında neredeyse hiçbir bilgi bulunmuyor. Projenin ortaya çıkış amacıyla akıllarda oluşan tek düşünce, dikey olarak ateşlenebilen ve ardından piste iniş yapabilen yeniden kullanılabilir bir uzay aracı geliştirmek. Taşıma yükü açıklanmayan X-37B, bir kamyonet taşıyabilecek kargo alanına sahip. Uzunluğu 10, yüksekliği 3 metre olan uzay aracının kanat genişliği ise 5 metre. Ağırlığı da yaklaşık 5 ton olarak biliniyor.

Hava Kuvvetleri’nden yapılan resmi açıklamaya göre; “X-37B gelişmiş güdüm, navigasyon ve kontrol, termal kontrol sistemleri, havacılık elektronik sistemleri, yüksek ısıya dayanıklı yapılar, yeniden kullanılabilir yalıtım, hafif elektro-mekanik uçuş sistemleri, gelişmiş itiş sistemleri, gelişmiş materyaller ve otonom yörünge uçuşu ile atmosfere giriş ve iniş teknolojileri” için geliştiriliyor.

Hava Kuvvetleri tarafından bugün mevcut olarak kullanılan iki X-37B bulunuyor. Her ikisi de uzun süreli toplam dört görevde kullanılan uzay araçları, bugüne dek United Launch Alliance (ULA) tarafından inşa edilen Atlas V roketi tarafından ateşlendi.

Dikkat çekici nokta, ULA’nın uzay-havacılık sektöründe SpaceX’in rakibi olan Lockheed Martin ve Boeing’in ortak teşebbüsü olması. Gerçekleştirdiği birçok başarılı kargo ve uydu göreviyle askeri ihaleleri de almaya başlayan SpaceX, bu yılın başında ULA ile iş yapan casus uydu firması National Reconnaissance Office (NRO) için ateşleme yapmıştı. 5 Ocak 2017’de yapılan ateşleme, SpaceX’in 2017 takviminde açıklanmadığı gibi yörüngeye gönderilen taşıma yükü hakkında da hiçbir bilgi sunulmadı. NRO’dan yapılan açıklamada, kısaca ‘uydu hakkında bilgi verilemeyeceği’ belirtildi.

X-37B’nin dördüncü ateşlemesi. [ABD Hava Kuvvetleri]

En son görevde kendi rekorunu kırdı

X-37B, ilk gizli görevine Nisan 2010’da başladı. 224 gün süren ilk görevi takip eden diğer üç yörünge uçuşu üst üste birbirinin rekorunu kırdı. Mart 2011’de ateşlenen uzay aracı yörüngede 468 gün, üçüncü görev ise 674 gün sürdü. Yörüngede 718 gün süren dördüncü ve en son görev 7 Mayıs 2017’de sona erdi.

Ağustos’ta yapılacak ateşlemenin Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39A ateşleme tesisinde yapılması bekleniyor. Robotik uzay aracının önceki ateşlemeleri Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndaki ULA’ya ait 41’inci ateşleme platformunda yapılmıştı.

Hava Kuvvetleri, NASA’nın uzay mekiklerinin ardından Dünya’ya analiz amaçlı deney taşıyabilen ilk uzay aracının yörüngeyi 270 gün veya biraz üzerinde tamamladığını, görev süresinin ise çok daha uzun olabileceğini belirtti.