Stellar Xperiences Astrofotoğrafçılık Kursu 16 Mayıs’ta Düzenlenecek!

0
6223
sxperiences 001
sxperiences 001

Türkiye’nin ilk gökyüzü gözlemi turizmi projesini temsil eden Stellar Xperiences’ın Covid-19 nedeniyle çevrimiçi ortama taşınan ilk astrofoğrafçılık kursu 16 Mayıs’ta düzenlenecek.

Deneyimli astrofoğrafçılar Mustafa Aydın, Okan Bozat ve Can İnellioğlu tarafından kurulan Türkiye’nin ilk gökyüzü gözlem turizmi projesi Stellar Xperiences, yeni koronavirüs salgını nedeniyle eğitimlerini çevrimiçi ortama taşıdı. Stellar Xperiences, normal şartlarda 15-17 Mayıs tarihlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleştirilmesi planlanan gökyüzü gözlem eğitimini aynı tarihlerde çevrimiçi kurs olarak gerçekleştirecek.

2019 yılında kurulan StellarXperiences, ışık kirliliği birçok Avrupa ülkesine kıyasla çok daha düşük olan ülkemizin bu avantajını kullanarak gökyüzü gözlemlerini eğitim ile birleştiren bir proje. Stellar Xperiences, Türkiye’nin karanlık gökyüzüne sahip çeşitli bölgelerinde astrofotoğrafçılık deneyimi yaşatırken, bu bölgelerin tanıtımını yapıyor ve astrofotoğrafçılığın teorik ve pratik alanlarında eğitimler veriyor.

Türkiye’de astronomiye ilginin artmasını hedefleyen yeni bir oluşumu temsil eden Stellar Xperiences, ilk etkinliğini 15-16-17 Mayıs tarihlerinde binlerce yıllık tarihini ışık kirliliğinden arınmış mükemmel gökyüzü ile birleştiren Frigya’da gerçekleştirecekti. Covid-19 pandemisinin neden olduğu karantina nedeniyle etkinlik 16 Mayıs tarihinde düzenlenecek Online Geniş Açı Astrofotoğrafçılık Kursu’na dönüştürüldü.

Stellar Xperiences ekibinden Mustafa Aydın, Online Geniş Açı Astrofotoğrafçılık Kursu’nun bireysel bir kurs olarak da alınabileceğini, katılımcıların istekleri doğrultusunda pratik eğitimi daha sonra Frigya’da alma opsiyonuna da sahip olduklarını belirtti.

Stellar Xperiences Online Geniş Açı Astrofotoğraf Kursu hakkında detaylı bilgi ve kayıt formu için: https://www.stellarxperiences.com/onlinekurs

Online Kurs İle Katılımcılara Neler Sunulacak?

Online Geniş Açı Astrofotoğrafçılık Kursu ile katılımcılar Geniş Açı Astrofotoğrafçılık için Ekipman Seçimi, Planlama ve Fotoğraf Çekimi ile ilgili detaylı bir donanıma sahip olabilecek. Türkiye’de ilk kez Profesyonel olarak verilecek olan bu kurs, toplamda 30 yılı aşkın fotoğraf ve 20 yıllık astronomi geçmişi olan, ulusal ve uluslararası platformlarda tanınan kadromuz tarafından verilecek.

Online kurs, interaktif şekilde Zoom video konferans uygulaması üzerinden yapılacak. Astrofoğrafçılık kursu, katılmak isteyenler için düzenli olarak düzenlenecek ve astronomi ve astrofotoğrafçılıkla ilgili çeşitlendireceğimiz kursların temelini oluşturacak. Stellar Xperiences, yakın gelecekte diğer kurslara yönelik hazırlıkları tamamlamayı ve duyuruları yapmak için çalışmalarına devam ediyor.

Aydın, düzenledikleri kurslar ve deneyim programları ile ülkemizde ve dünyada astrofotoğrafçılığa artan ilgiye destek vermek istediklerini belirtti. Türkiye’nin astrofotoğraf turizmi alanında dünyanın sayılı ülkelerinden biri haline gelebileceğini belirten Aydın, özellikle yurt dışındaki astrofoğraf meraklılarına Türkiye’nin potansiyelini sunmayı istediklerini ifade etti.

https://www.stellarxperiences.com/