Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Stephen Hawking: İnsanlığı uzay yolculuğu kurtaracak

  Stephen Hawking, insanlığın hayatta kalabilmesi için Dünya’yı terk etmek zorunda olduğumuzu söyledi. İnsanın barındırdığı saldırganlığın nihayetine sonumuzu getireceğini belirten Hawking, uzay yolcuğu sayesinde gidecek başka bir yer bulabileceğimizi belirtti.

  Bilim insanları arasında insanın doğası hakkında belki de en dürüst olan kişi, ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking. Hawking, Londra’daki Bilim Müzesi’nde yaptığı bir ziyarette, ‘kendi sonunu getirmeye kararlı olan insanlığın kurtulmak için Dünya’dan kaçması gerektiğini’ yeniden vurguladı.

  Hawking ‘kaçmak’ kelimesini kullanmadı ancak geçmişte olduğu gibi yinelediği sözlerinden bunu çıkarmak çok kolay. Uzayın insan nesli için uzun dönem geleceği temsil ettiğini ve ‘yaşam sigortası’ görevini gördüğünü belirten Hawking, ‘insanları Ay’a göndermenin geleceğimizi halen anlamadığımız kadar değiştirdiğini’ söyledi.

  “Uzay insanlığın yaşam sigortası”

  En büyük risk, insan

  ‘Ay’a ayak basmanın Dünya’daki ani çözüm bekleyen sorunları çözmediğini ancak onlara karşı yeni bakış açıları kazandırdığını’ söyleyen Hawking, aynı zamanda olayların hem içine hem de dışına bakabilmeyi öğrenebildiğimizi ifade etti.

  İnsanlığın geleceği ve yaşam sigortası olan uzaya açılarak yeni koloniler kurması gerektiğini belirten Hawking, aksi takdirde insan türünün yok olacağına inanıyor. Neden ise meteor çarpması, büyük bir sel veya yanardağ patlamaları değil, tabii ki insan. Hawking, doğamızda yatan saldırganlığın önüne geçilememesi halinde nükleer savaşların medeniyeti veya insanlığı tamamen yok edeceğine inanıyor.

  Gençliğinde ALS hastalığına yakalanan Hawking, Intel ve Swiftkey firmalarının geliştirdiği özel bir bilgisayar ile iletişim kuruyor. Hawking, en son olarak Aralık 2014’te yapay zeka uyarısında bulunmuş ve ‘son derece yavaş biyolojik evrime sahip insanların üstün makinelerle baş edemeyeceği’ uyarısında bulunmuştu.

  [Fotoğraf: AP]
  [Fotoğraf: AP]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler