Super Mario Bros ve No Man’s Sky’ın Çocuğu: No DCMA’s Sky

No Man's Sky, Super Mario Bros. ile birleşirse ne olurun cevabını Ludum Dare Game Jam'de aldık.

0
3820
pj2ueh
pj2ueh

No Man’s Sky, kişiye bağlı olarak oluşturulan büyüleyici veya sıkıcı gezegenlerde keşfi anlatan popüler bir oyun. Super Mario Bros. ise bir çok farklı şekilde karşımıza çıkan klasik bir platform oyunu. Birinin bu ikili arasındaki noktaları birbirine bağlaması kaçınılmazdı. Avustralya’lı yapımcı ekibi Ludum Dare Game Jam’de tam olarak da bunu, hem de 72 saatte yaptılar.

Ludum Dare adı verilen kuruluş 2002’den beri yaptığı çalışmalarda, oyun yapımcılarının Hızlandırılmış Oyun Geliştirilmesi (Game Jam) adı verilen, topluluğun belirlediği bir konuda o haftasonu çalışarak oyun geliştirilmesini sağlayan etkinliğini kurulduğu günden beri devam ettiriyor. Kuruluş bu konuda en uzun süreli ve en büyük etkinlik rekorlarını elinde tutuyor. Böylelikle bu etkinlik dünyanın dört bir yanındaki oyunculara, birbirleriyle rekabet edip, deneyim ve projelerini duyurmak için fırsat kurdukları bir ortam sağlıyor.

Nitekim Avustralya’lı ekip de oyunlarını dağıtım notlarında şöyle tanıttılar; “İçinde binlerce Goombas, An Infinite Universe, Muscle Toad, ‘Orjinal’ Müzik, ‘İnançlı’ Fizik Motoru, Gezegenler Arası Kolonileşmelere Sosyal Yorum barındıran, bir yeniden yapımın birçok birlikteliğe sahne olduğu bir oyun.” Bir diğer deyişle, Astronot Finn’in ‘Başka gezegenlere giden prensesini’ aradığı bölümlerden oluşan bir yapım. Oyunla ilgili olan yorumlar oyunun detaylı, ilgi çekici ama bazen de acemi ve acımasız olduğu yönünde.

Var olması yeter

BVu1NNEğer rastgele oluşan Super Mario Bros. bölümleri kafanızda bir şey çağrıştırdıysa, bunun Bilişim Teknolojileri alanındaki Copenhagen üniversitesinin rastgele bölüm oluşturma deneyi olan, Minecraft yapımcısı Markus “Notch” Persson’un Infinite Mario Bros.’u veya Georgia Teknoloji Enstitüsü’ndeki, oyuncuların YouTube videolarını izleyerek Mario bölümleri tasarlayan yapay zeka projesi olması muhtemel. İki projenin de baz aldığı şey oyunun temel elementlerini, çok da çizgi dışına çıkmadan düzenleme üzerine kurulu. No DMCA’s Sky da adaşı kadar oynanabilirlik barındırmasa, çok fazla heyecan uyandırmasa da, bazı noktalarda No Man’s Sky ruhunu yakaladığı bir gerçek: Oyuna hiç dokunmasanız bile, var olduğu gerçeği insanlar adına güzel yorumlanacak.

Hemen bir dipnot geçelim: Oyunun adı ilk çıktığı zaman No Mario’s Sky’dı ve oyunda Mario öğeleri bulunuyordu. Ancak ekip Nintendo’dan aldıkları DMCA bildirisi sebebiyle oyun adında ve içeriğinde değişikliğe gitti.