Astroneer’ oyunu için büyük ölçekli bir gezegen keşfetme oyunu diyebiliriz. Kerbal Uzay Programı (uçuş simülatörlü uzay oyunu) gibi oyunlar başka bir gezegenin keşfinde karşımıza çıkacak zorlukları muazzam bir şekilde resmediyor ancak bir bayrak dikmenin ötesine geçtiğinizde genellikle yapılacak çok fazla bir şey bulunmuyor ne yazık ki. Bu yabancı dünyaları keşfedip, onları kendiniz yaratsanız güzel olmaz mıydı gerçekten de? İşte size bu şansı sadece System Era (Seattle merkezli oyun geliştiricisi bir firma) tanıyor.

Oyun içerisinde sadece zorlu şartlarla başa çıkmak (Marslı filmindeki gerçek fırtınalar gibi) ve bir üs kurmak zorunda değilsiniz ama bu esnada yüzeysel şekillendirmelerin olduğu alanlarda yürüyorsunuz. Toprağa gömülü eserleri/kalıntıları çıkarabilir, tepede bulunan parçaları eşitleyebilir ve tüneller yapabilirsiniz. Aynı zamanda oyunun aldatıcı görüntüsü karşısında Minecraft’e benzediğini düşünebilirsiniz.

astroneer

Oyun halen geliştirme aşamasında ve şimdilik sadece Windows işletim sistemli bilgisayarlarda (Steam üzerinden) oynanabilecek. Ancak, ilk bakışta oyun oldukça ümit verici gibi duruyor. Tasarımı, size gerçek bir gezegen keşfinin nasıl olacağını ve aynı zamanda göz korkutucu ve büyüleyici bir deneyim sunuyor. Eğer başka bir karakter seçmek isterseniz, System Era size salt gerçekçilik üzerinde uğraştığı sade bir görünüme sahip karakter seçme fırsatı veriyor. Astroneer ekibi 343 Industries, Ubisoft ve Valve gibi büyük isim yapmış geliştiricileri bünyesinde barındırıyor, bu nedenle oyun dikkatleri üzerine çekme konusunda olası bir şansa sahip.

Astroneer oyununun, Kerbal Space Program ve Minecraft ile Marslı filminin bir karması gibi göründüğü söyleyebiliriz. Biz halen diğer gezegenlerde koloni kurmaktan birkaç yıl (ya da yüzyıl) uzaktayız, bu yüzden video oyunlarımız var. Astroneer, gezegenler arası keşif için oyuncuları bu oyunu oynamaya sürüklüyor. Hızlı bir şekilde belirli görevleri gerçekleştirmek ve etrafı gezmek için gerekli malzemeler ve taşıtlar inşa edebilirsiniz.

 

Geliştirici adından da anlaşılacağı gibi, oyun içinde sistemlerin çağındayız diyebiliriz. Bu da demek oluyor ki Astroneer’da her gezegeni inşa etme yöntemi için çeşitli denklemlerin birbirleriyle etkileşimde olması gerekiyor.

Oyunun aşağıdaki duyuru videosunda Minecraft’in yapılarından ipuçlarını görebilirsiniz:

Şunu da söyleyelim, oyunun henüz resmi bir çıkış tarihi bulunmuyor. Ama geliştiriciler 2016 yılının ilk çeyreğinde Steam’in Erken Erişim programında oyunu çıkartmayı amaçladıklarını söylüyorlar.

Previous articleDNA tamirinin kimyasını deşifre eden Türk: Aziz Sancar
Next articleSu geçirmezlik teknolojisinin temeli: Nanoteknoloji
Murat Cansever
Dijital pazarlama ve içerik yazarlığı alanında uzman. Uzun yıllardır popüler bilim ve teknoloji anlatıcılığı yapmaktadır. Doğası gereği meraklı araştırmacı kimliğine sahip olduğundan, yazarlık ve dijital pazarlama üzerine projeler geliştirmeye ve sürdürmeye devam etmektedir.