‘Tatooine’ IŞİD’in kontrolüne geçti

0
3280
tatavin wiki
tatavin wiki

Yıldız Savaşları serisinde Tatooine gezegenini canlandırmak için kullanılan Tunus kasabası Tatavin, IŞİD militanlarının geçiş noktası oldu.

Yıldız Savaşları’nın 1976’da çekilen ilk filmleriyle adını duyuran Tunus’un Tatavin kasabası, bölgede giderek artan çatışmaların ortasında IŞİD militanlarının geçiş noktası görevi görmeye başladı.

Çölün ortasında yükselen kubbeli evleriyle akılda kalan ve Yıldız Savaşları hayranlarının ‘hacı’ olarak ziyaret ettikleri kent, 96 kilometre doğuda kalan Libya’daki kamplara gidip gelen militanların kontrolüne geçti.

Bölgeden gelen bilgiler kesin olmasa da, CNN bu ay içinde kasaba ve çevresinde güvenlik güçleri tarafından büyük mühimmat kutuları bulunduğunu ve içlerinden 20 bin mermi ile çok sayıda RPG çıkarıldığını belirtti.

Nimrud yerle bir olmuştu

Başkent Tunus’taki Bardo Müzesi’nde 18 Mart’ta düzenlenen ve 23 kişinin öldüğü saldırıyı IŞİD üstlenmişti. Tüm kentlerde güvenlik önlemlerini artıran Tunus, Libya ve Cezayir arasında da 3 kilometrelik tampon bölge oluşturdu. Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana devlet sisteminin çöktüğü Libya’da ise yerel milisler hem kendileriyle, hem de IŞİD’le çatışıyor.

Tatavin kasabasının militanların geçiş noktası haline gelmesinin bölgedeki turizme çok ağır bir darbe vurması bekleniyor. Öte yandan sosyal medyada başlatılan #JeSuisBardo kampanyasıyla Tunus’a destek çağrısı yapılıyor.

Yıldız Savaşları’nın yeni filmini çeken yönetmen J.J Abrams, Yıldız Savaşları Bölüm VII: Güç Uyanıyor çekimlerini İrlanda, İngiltere ve Abu Dabi’de sürdürüyor.

IŞİD, Mart ayında Irak’taki antik Asur kenti Nimrud’u yerle bir etmişti.