Teknoloji devlerinin geleceği inşa edeceği fütürist kampüsler

0
3554
kampus kapak foto
kampus kapak foto

Apple’ın uzay üssünü andıran yeni kampüsüne ait çizimlere yaklaşık iki yıldır rastlıyoruz. Apple gibi hizmet ve ürünlerinin yanı sıra çalışan sayılarıyla da giderek büyüyen teknoloji devleri, yaratıcılıklarına ev sahipliği yapacak yeni kampüsler tasarlıyor. Apple, Amazon, Google ve Facebook’un detayları belli olan yeni kampüsleri, teknoloji devlerin itici gücü olan vizyonları hakkında da açık bir görüş veriyor.

Robot inşa etmeye başlayan Google, insansız hava aracı geliştiren Amazon, yapay zeka laboratuvarları kuran Facebook ve giyilebilir teknolojilere iyi bir başlangıç yapmaya hazırlanan Apple, kapitalizmin bile sınırlarını zorlayan devlere dönüştü. Google, Virgin Galactic ve Microsoft’un da ortak olduğu Plantary Resources (Gezegen Kaynakları) şirketiyle asteroit madenciliğine de el attı. ABD’li devleri yakından izleyen Samsung ise grafen araştırmalarıyla elektronikte çığır açmaya hazırlanıyor.

Teknolojiyi, dolayısıyla dünyayı yönlendiren şirketlerin vizyonlarını bugün en iyi temsil eden yönleri, birkaç yıl içinde hayata geçirmeyi planladıkları kampüsleri. Her türlü ihtiyacı karşılayan bir kasabadan, devasa biyoteknolojik kubbelere kadar uzanan yeni nesil teknoloji kampüsleri, bizleri bekleyen fütürist gelecek hakkında da bir sinyal veriyor: Neden bir sonraki kampüsler uzayda inşa edilmesin?

1Campus 2

apple 01

Detayları Cupertino Belediyesi’nde saklı olan Apple kampüsüne ait bilgiler, geçtiğimiz yıl iyice çoğaldı. 2.6 milyon metrekareye yayılması planlanan ‘Campus 2’ye ait çizimler, açıkçası beklenenden daha etkileyiciydi.

Çizimlerde, 492 metrelik çapıyla Pentagon’dan bile büyük olan ana binanın uzay dairesine benzeyen görünümü, devasa otoparkın detayları, içeriden dışarıdaki bahçeye taşan kafeterya ve cam bir hol aracılığıyla ulaşılan yeraltı oditoryumu gözler önüne serildi.

Cupertino’nun kuzeyinde yer alacak kampüsün ‘ana gemisi’, 176 dönümlük alan kaplayacak. Dört katlı dev dairenin altında, iki bin araçlık kendi otoparkı bulunacak. Ağırlıklı olarak Ar-Ge projeleri için kullanılacak olan Campus 2, tam 13 bin mühendisin ofisi olacak. Silikon Vadisi’nin dört bir yanında gezinecek shuttle’lar, gece gündüz mühendisleri taşıyacak.

Apple’ın mali şefi Peter Oppenheimer, Ekim 2013’te San Jose Mercury News’e yaptığı açıklamada, ‘ekip çalışması ve entegrasyonu sağlamak için kare veya dikdörtgen yerine, yürümesi daha kolay olay daire şeklini tercih ettiklerini’ belirtti. İster uçan daire, ister donut deyin, Apple’ın yeni kampüsü efsane CEO Steve Jobs’ın deyişiyle ‘dünyanın en iyi ofisi’ olacak gibi.

Back