Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Telefonunuzu size sürükleyerek getirecek mikro robotlar: Zooids

  Modüler robotik alanında gördüğüm ilk etkileyici örnek, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından geliştirilen M-Blocks olmuştu. Bir araya gelerek nesneler oluşturabilen robotik küpler, gelecekte Dünya dışı kolonilerde kurulacak yapıların temelini bile oluşturabilir.

  Benzer bir çalışma, Stanford Üniversitesi ile Fransa’nın Paris-Saclay ile Paris-Sud üniversiteleri arasında yapıldı. İki teker, bir batarya, bir dokunmatik sensör, bir jiroskop ve bir optik sensörden oluşan mikro robotlar, bir araya gelerek nesneler oluşturamasa da etkileyici hünerlere sahip.

  Videoda görüldüğü üzere Zooids adı verilen 2,5 cm çapındaki robotlar masanın üzerindeki akıllı telefonunuzu size getirebiliyor. Daha da iyisi, interaktif görüntülerin piksellerini oluşturabiliyor, şemalar üzerinde imgeç görevi görebiliyor.

  zooid

  Açık kaynaklı olarak sunuldu

  Zooids, ileride Skynet’in küçük casusları haline gelecek kadar akıllı değil. Tersine, mikro robotlar yapay zekanın yanından geçmiyor. Yine de üzerlerinde eklenen bir projektör sayesinde toplu halde hareket ederek karmaşık talimatları başarıyla yerine getirebiliyorlar.

  Zooids’in geliştiricileri, mikro robotların birçok kullanım amacıyla geliştirilmesini umuyor. Bu kapsamda GitHub sayfasından Zooids’lerin nasıl inşa edilebileceğini öğrenebilir ve kendiniz test edebilirsiniz. Genç mühendisler için açık kaynaklı sunulan Zooids ile M2M (machine to machine) teknolojisine katkıda bulunabilirsiniz.

  zooid

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler