Perşembe, Temmuz 25, 2024
More

  ‘Tesla’da tutunamayanlar Apple’a gidiyor’

  Tesla Motors CEO’su Elon Musk, henüz geçtiğimiz yıl işbirliği yapacağı öne sürülen Apple hakkında ‘kalpsiz’ bir yorumda bulundu.

  Apple’ın Titan projesiyle 2020’ye kalmadan bir elektrikli araç üretmek istediğini ve bu projesi için birçok firmadan deli gibi mühendis transfer ettiğini biliyoruz. Gizli tutulan proje şu an ne aşamada bilmesek de, Apple’ın en büyük rakibi olacak Tesla’nın patronu Musk, Alman gazetesi Handelsblatt’a acımasız ve kibirli yorumlarda bulundu.

  Berlin’e düzenlediği ziyarette VW skandalı başta olmak üzere otomotiv sektörü hakkında soruları yanıtlayan Musk, Apple’dan söz edildiğinde genel tavrını bozmadan hem duygusuz hem de şakacı bir cevap verdi:

  “Apple bizim kovduğumuz insanları transfer etti. Aramızda şakasına Apple’a ‘Tesla mezarlığı’ diyoruz. Eğer Tesla’da tutunamazsanız, gidep Apple’da çalışırsınız. Şaka yapmıyorum.”

  Musk, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, ‘Apple’ın elektrikli araç sektörüne girmesinin rekabet için harika olacağını’ söylemişti. Musk, Apple Watch’u deneyip denemediği sorulduğunda ise gülerek, “Hayır. Cidden, Apple’ın bu alana yönelmesi ve yatırım yapması iyi bir şey. Ancak otomobiller telefonlara ve akıllı saatlere kıyasla çok daha karmaşık” ifadesini kullandı.

  Son gülen iyi güler

  Musk, Şubat 2014’te Apple’ın ortaklık ve satın alma işlemleriyle ilgilenen yöneticisi Adrian Perica ile görüştüğünü Bloomberg’e doğrulamış, Tesla’nın satılıp satılmayacağı konusunda ise ‘ucu açık’ bir hayır cevabı vermişti.

  Musk, ‘amaçlarının rakiplerini zorlayacak bir elektrikli araç üretmek olduğunu ve kendilerini bu hedeften saptıracak bir işbirliğinin çok düşük ihtimal içerdiğini’ söylemişti. Musk’ın sözlerinden elektrikli araç sektöründeki pozisyonunu yüklü bir para karşılığı Apple’a devretmek istemediği anlaşılırken, rekabetin de altını çizdiğine dikkat etmek lazım.

  Dikkat çekici bir nokta, Musk ve Perica’nın görüştükleri doğrulandıktan sonra Tesla hisselerinin yüzde 10 değer kazanması oldu.

  Musk’ın ilk başta ılımlı hatta işbirliğine yakın bir tavır çizdiği Apple ile arasına duvar döşemeye başlamasının nedeni ise açık. Musk, Mayıs ayında ‘Tesla mühendislerinin Apple’a gitmeyeceklerini’ söylemişti ancak tersi olmaya başladı.

  Dünyanın en değerli firması Apple, büyük yatırım yaptığı Titan projesiyle Musk’ı birkaç yıl içinde fazlasıyla şaşırtabilir. Sadece böbürlenmekle yetinmeyecek bir CEO olan Musk, bir şeyler yapmadığı sürece bunun gerçekleşebileceğini çok iyi biliyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler