Tinder’a alternatif çöpçatanlık uygulamaları

0
17290
dating apps e1455897745717
dating apps e1455897745717

Kullanıcılarına kısa zamanda yeni bir ilişkiye başlama şansı sunanların yanı sıra, bir oyuna dönüşen ve yeteneklerinizi sınayan farklı çöpçatanlık uygulamaları mevcut.

Birçoklarının ICQ ve mIRC gibi programlarda denemeye başladığı ve MSN gibi benzeri programlarda devam eden çöpçatanlık girişimleri, mobil dünyada çok daha pratik ve farklı bir konsept ile karşımıza çıkıyor. Web odaklı sohbet yazılımları, akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde her gün yüzlerce kişinin fotoğrafına baktığımız pratik çöpçatanlık uygulamalarının yolunu açtı. Artık bir dokunuşla çöpçatanlık platformlarına adım atabiliyor ve hızlı bir ilişkiye başlayabiliyoruz. Mobil teknolojilerin sunduğu imkan, çöpçatanlık uygulalamarını sadece fotoğraflara bakıp birisini beğenmeye çalışmanın ötesine de çıkarmış durumda.

Belli coğrafya, kültür ve dinlere göre beliren uygulamaların yanı sıra, kimliğinizi gizli tutabildiğiniz, kullanım sonrasında profilinizi silebildiğiniz veya görsel bir karakterle kendinizi temsil edebildiğiniz uygulamalar mevcut. Dahası, baktığınız fotoğrafların gerçek olup olmadığı şüphesini ortadan kaldıran, yüzlerce fotoğrafla boğuşmak yerine size çeşitli sorular veya kişiliğinize göre seçenekler sunan uygulamalar da artıyor.

Tinder’ın tahtı sarsılacak mı?

Kullanıcı sayıları on milyonlardan yüz binlere kadar değişen uygulamaların ana özelliği, Tinder’dan farklı olmaya çalışmaları. Gizliliğe önem verenlerin yanı sıra, yeni uygulamaların birçoğu kullanıcılara sadece dış görünüm üzerinden değil, kişisel özelliklere bakarak seçim yapma şansı veriyor. Dahası, yolda yanınızdan geçip giden birini bile artık mobil dünyada bulma şansınız var.

Tinder, başta Match ve Plenty of Fish gibi uygulamaların tehdidi altında. Çöpçatanlık yapmak isteyen mobil kullanıcılar, Android ve iOS için sunulan uygulamalar arasından seçim yapmadan önce alternatiflere dikkatlice göz atmalı. Bir türlü emin olamıyorsanız, arkadaşınızın yardımıyla hareket edebileceğiniz uygulamalar bile mevcut.

Hinge

‘Anti-Tinder’ olarak adlandırılan Hinge, bulunduğunu mesafe aralığında bulunan herkesi karşınıza çıkarmak yerine, sadece Facebook arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla veya üçüncü derece arkadaşlarıyla bağlantı kurmanızı sağlıyor. Burada amaçlanan, Tinder’da fazlasıyla karşılaşılan tuhaf insanlardan arınmak. Eğer bu önlemlere rağmen karşınıza ‘anormal’ çıkarsa, en azından hangi arkadaşınıza kızacağınızı bileceksiniz. Hinge, iOS ve Android için mevcut.

darpa_02

Tingle

Lokasyon odaklı bir çöpçatanlık uygulaması olan Tingle, check-in yaptığınız bir mekanda aynı uygulamayı kullanan kişilerle tanışma imkanı sunuyor. Tingle’ın öne çıkan özelliği, spesifik bir mekanda olduğunuzu belirtmeden ve telefon numaranızı vermeden flört ettiğiniz kişiyle konuşabilmenizi sağlaması. Tingle, boş zamanlarınde çöpçatanlık yapmak yerine belli mekanlarda şansını denemek isteyenler için kullanışlı olabilir. Tingle sadece iOS cihazlarda kullanılabiliyor.

tingle

Wingme

Wingme, çöpçatanlık yaparken beraber olmak isteyeceğiniz kişiyi arkadaşınızın yardımıyla seçmenizi sağlayan farklı bir uygulama. Wingme’ye sevgili arayan birisi olarak veya arkadaşına en doğru tercihi yapmasına yardımcı olacak ‘kanat oyuncusu’ olarak üye olabilirsiniz. iPhone’a indirmek için tıklayın.

wingme

Loveflutter

Loveflutter, Tinder’ın aksine göz attığınız kişileri sadece görünümleriyle değerlendirmenin ötesine geçiyor. Twitter benzeri bir içeriğe sahip uygulamada, karşınıza çıkan fotoğrafların altında o kişitle ilgili 140 karakterlik bilgi yer alıyor. Gizlice beğendiğiniz kişi sizi beğenirse, uygulamaya yerleştirdiği tüm fotoğrafları görebiliyor ve mesajlaşmaya başlıyorsunuz. Loveflutter’ın sadece iOS için sunulmuş olması, Android kullanıcılarını biraz üzebilir.

loveflutter

Plenty of Fish (POF)

En büyük çöptaçanlık ‘okyanusu’ olarak lanse edilen POF, sizi suda bekleyen balıkları yakalamaya davet ediyor. 70 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan POF, deneyen herkesin bir eş bulacağı konusunda oldukça iddialı. Uygulamanın hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılabiliyor olması başarı ihtimalini de yükseltiyor.

POF

Happn

Happn, sokakta yanınızdan geçen veya son anda kaçırdığınız otobüse binen tanımadığınız kişilerle sevgili olma şansını sunan bir çöpçatanlık uygulaması. Zaman ve mekan uyuşmazlığının hayallerinizin önüne geçmesini engellemek istiyorsanız, Happn ile yanınızdan geçen kişinin kim olduğunu görebilir ve beğenebilirsiniz. Tabii ki, böyle bir ihtimal için beğendiniz kişinin de Happn yüklemiş olması lazım. Ne yazık ki Apple cihazları ve Android için sunulan uygulama şu an çok az kullanılıyor.

happn

Pure

Pure, çöpçatanlık uygulamalarının ‘Uber’i olarak tanımlanıyor. Alışılmış uygulamalara kıyasla farklı bir kullanım şekli olan Pure’da profil oluşturuyor ve fotoğraflarınızı yüklüyorsunuz. Ardından, potansiyel sevgilinizi bulmanız için sadece bir saatiniz var. Bir saat boyunca karşınıza çıkan profilleri gözden geçiriyor ve birisiyle eşleşirseniz buluşmak için yer ve zaman ayarlıyorsunuz. Bir saatin ardından, eş bulun bulmayın, profiliniz ve fotoğraflarınız siliniyor ve kimse bilgilerinize ulaşamıyor (Pure bilgilerinizi NSA’ye vermiyorsa tabii). Gizliliğe önem veren veya düzenli çöpçatanlık yapmaya utananlar için Pure denemeye değer.

pure

Flirt Planet

Flirt Planet, tuhaf ancak bazılarına eğlenceli gelebilecek bir uygulama. Flört kabiliyetini test etmek isteyenler, profil oluşturduktan sonra kendilerini temsil eden bir avatar veriliyor. Görsel halinizle, yapay zeka tarafından kontrol edilen karşı cinse ait bir figürle sohbet ediyor ve kur yapıyorsunuz. Ardından yapay zeka, ortaya koyduğunuz kişilik ve diğer bilgilere göre size tavsiyede bulunuyor. Oyun benzeri çöpçatanlık uygulaması denemek isteyenler Flirt Planet’i sevebilir. Yapay zekayla vakit kaybetmek istemeyenler ise indirmemeli.

flirt_planet

Coffee Meets Bagel

Sadece iOS’e özel çöpçatanlık uygulaması, tutarlılığıyla öne çıkıyor. Facebook bilgilerinizi kullanarak sizin için arama yapan CFB, günde bir tane tavsiyede bulunuyor. 24 saat boyunca değerlendirme şansı bulduğunuz kişiyi beğenirseniz, doğrudan mesajlaşmaya başlayabilir veya telefonda görüşebilirsiniz. Facebook arkadaşlarınızla bağlantılı kişileri karşınıza çıkaran CFB, bu sayede daha güvenli olmayı amaçlıyor. Uygulama adıyla belirttiği gibi ‘kahve ile simidi buluşturmayı’ başarırsa, ücret karşılığı daha fazla bilgiye erişmenizi sağlıyor.

bagel

Match

Tinder’ın en büyük rakiplerinden biri olarak beliren Match, mobilin yanı sıra büyük bir web platformu. 21 milyon üyesi bulunan uygulama, Tinder veya Plenty of Fish gibi canı sıkıldığında yüzlerce fotoğrafa bakanlar için ideal.

match

OkCupid

Kişiliğinizi öne çıkaran ve yeteneklerinizi sınayan çöpçatanlık uygulamalarından bir tanesi de OkCupid. Nükleer savaş olasılığı hakkındaki görüşünüz veya ne kadar sık tıraş olduğunuz gibi çeşitli sorulara maruz kaldığınız testler, sizin OkCupid veri tabanındaki hangi kullanıcılarla iyi bir çift oluşturacağınızı belirliyor. Milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan OkCupid’de aramaları yaş, lokasyon ve fotoğrafları bulunan veya bulunmayan profillere göre yapabiliyorsunuz. Testlerden ‘A’ almayı başaran adaylar, daha fazla sonuçla ödüllendiriliyor. OkCupid’in bir önemli özelliği, iOS ve Android’in dışında Windows Phone için de geçerli olması.

okcupid

Tastebuds

Çöpçatanlık uygulamalarını utanç verici bulanlar için düşünülmüş uygulamalar da var. Bir tanesi, Londra merkezli Tastebuds. Tastebuds, bir eş arayan insanları müzik beğenileri üzerinden bir araya getiriyor. Kısaca tek işiniz yüzlerce fotoğrafa bakıp birilerine denk gelmek olmaktan çıkıyor, dinlediğiniz tarz müzik dinleyen birisiyle tanışma şansı elde ediyorsunuz. Tastebuds, şu an için iOS için mevcut. Tsatebuds gibi uygulamaların bir artısı, erkek egemen çöpçatanlık uygulamalarında cinsiyet dağılımının biraz daha dengeli olması.

tastebuds

Badoo

On milyonlarca üyesi olan emektar sitenin haliyle iOS ve Android uygulamaların da mevcut. Vakit öldürmek isteyenler için ideal. Hatta, otobüs durağında veya bir kahve dükkanında otururken bile 2 dakika elinde telefon olmadan duramayanlar için çok daha ideal.

badoo_01