Perşembe, Mayıs 30, 2024
More

  Togg C-SUV’nin Geliştirme Süreci Ne Durumda?

  Öncelikle Togg yerli imkanlarla; fikri sinai hakların tamamen Türkiye’ye ait olduğu bir aracı ortaya koyma fikri ile yola çıkmıştı. Bu yol doğrultusunda devlet teşvikleri ile büyük yol katedilmiş ve 2019’da aracın ilk prototipini görmüştük. Bu prototipten sonra birçok fuarda aynı aracı tekrar tekrar da görmüştük.

  Bu araç temel olarak sadece prototip olduğu için genelde sergileme işlemleri için kullanılıyordu. Bugün geldiğimiz noktada ise birkaç tane test aracı üretilmiş ve bunları yollarda gördük. Son zamanlarda test araçları dışında başka bir şekilde göremediğimiz Togg’u yakın zamanda yapılan basın lansmanı ile detaylı inceleme şansını yakaladık.

  Dilerseniz aracın son haline göz atalım

  Dış Tasarım

  Öncelikle aracın dış tasarımından başlayalım. Aracın dış tasarımında gözle görülen değişikliklere değinmemiz gerekirse ilk maddemiz yeni logo tasarımı olmalı. Togg yeni logo tasarımına farklı anlamlar yüklemiş durumda. Bunlardan birkaçı; <DoğuBatı>, <İnsanTeknoloji>, <BilimSanat>.

  Bir diğer tasarım değişikliği ise konsept tasarımda yer alan kamera şeklindeki ayna tasarımı. Bu aynalar geldiğimiz son noktada kendini geleneksel aynalara bırakmış konumda. Bunun dışında herkesin dillendirmediği ancak teknik olarak büyük değişiklik içeren bir değişikliğimizde mevcut.

  Bu değişiklik de aracın dingil mesafesi. Aracın dingil mesafesi net bir veri ve rakam verilmese de uzamış durumda. Bu da aracın arka koltuklardaki diz mesafesini arttırarak daha rahat bir yolculuğa olanak sağlıyor. Dingil mesafesinin artmasının bir yansımasını da aracın arka tasarımında görebiliyoruz. Aracın yan proporsiyonunda arka kısım ilk prototipte daha yayvan şekilde inerken son test araçlarında daha dik bir şekilde iniyor. Bu da araca hacim katıyor.

  İç Tasarım

  Bunların dışında aracın dış kısmında söyleyebileceğimiz pek bir değişiklik yok. En büyük değişiklikleri aracın içinde görüyoruz. Aracın içindeki tasarım dili kendini, ilk prototiptekine göre çok daha minimal bir tasarıma bırakmış durumda. İlk prototipte gördüğümüz fütüristtik tasarıma sahip iç mekan ve (UI) kullanıcı ara yüzü son test araçlarında çok daha kullanışlı, insan gözüne çok daha hitap eder bir tasarıma kavuşmuş.

  Bu tasarım öğelerinin yanında direksiyonda değişmiş durumda. Aracın içinde kullanılan siyah renkli ve kalitesiz görünen plastikler kendilerini daha kaliteli görünen plastik parçalara bırakmış.

  Son prototipte bulunan sürücü sensörleri de dikkatleri çeken detaylar arasında. Bu sensörler sürücünün yol boyunca dikkatini dağıttığı veya uykulu olması durumunda uyarı vermek için tasarlanmış durumda. Orta göğüste bulunan bu sensörün arkasında da hoparlör detayı ilgimizi çekiyor. Hoparlör olarak üst seviye sistemler üreten Meridian ile çalışılmış ve araca bu markanın hoparlörleri entegre edilmiş durumda.

  Togg hakkında bir detay daha vermek gerekirse; marka kendi adını global pazarda telaffuzu kolaylaştırmak adına düzenleme yaptı desek yalan olmaz. Önceden “TOGG” olarak yazılan markanın ismi artık “Togg” olarak yazılıyor. Bunun asıl sebebi aracın yurtdışı pazarında harflerin ayrı ayrı okunmasının önüne geçmek olarak nitelendiriliyor.

  Test Geliştirmeleri

  Teknik gelişmelerin yanı sıra test araçları konusunda da gelişmeler bulunuyor. Togg son zamanlarda halka açık yollarda oldukça görülmeye başladı.

  İlk test aracını 1 Kasım 2021’de İntercity İstanbul Park’ta gördük. İstanbul Park’ta çeşitli dayanım testlerine tabii tutulan araç Togg’un resmi anlamda ilk paylaştığı test aracıydı.

  Bu araçtan sonra Togg’un bir diğer test aracını yoğun kar yağışının görüldüğü ve sıcaklığın 40 Derecelere kadar düştüğü bölgelerde test edildiğini gördük. Bu test bölgesi açıklanmasada Finlandiya olduğu düşünülüyor.

  Bu testin arkasından ise Togg’un bir diğer test aracını da Almanya yollarında test edilirken gördük.

  Dünya genelinde uygunluk testleri gerçekleştirilen Togg’u bu gözlemlerimizden sonra en son 1 hafta önce Osmangazi Köprüsü yakınlarında test edilirken bir vatandaş tarafından çekilen video ile görmüş olduk. Videoyu çeken vatandaşımızın içinde bulunduğu araçta Elektrikli Jaguar I-Pace’ti ve araç sahibi Togg’a yetişmekte zorlandığını belirtmişti.

  Togg Osmangazi Köprüsünde

  Togg’un test çalışmaları hızla sürerken test çalışmalarının hızlanması bir yandan da aracın piyasaya sürülmesinin yakın olduğunu söyler nitelikte.

  Togg’un geliştirmesi hala sürüyor, CEO’nun açıklamasına göre Mart 2023’te seri üretim ve satışlara başlanacak olan aracı yollarda görmek için sabırsızlanıyoruz.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler