Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Toronto’nun altında esrarengiz tünel

  ABD-Meksika sınırında ortaya çıkarılan sayısız uyuşturucu tünelini hatırlatan bir olay Kanada’da yaşandı. Toronto’da keşfedilen yeraltı tüneli, uyuşturucu kartelleriyle derdi olmayan ülkede soru işaretleri doğurdu.

  Modern görünümlü her tünel uyuşturucu için kullanılıyor gibi bir düşünce tabii ki doğru olmaz. Örneğin abluka altındaki Gazze’den uzanan tüneller şehre hayati önem taşıyan malzemelerin ulaştırılmasında kullanılıyor. Öte yandan, Toronto kentinde ortaya çıkarılan tünelin ne amaca hizmet ettiği ve kimler tarafından inşa edildiği konusunda hiçbir bilgi yok.

  Polisin Salı günü ortaya çıkardığı gizli tünel, Rexall Centre tenis sahasının yakınındaki ağaçlık Black Creek Parkland bölgesinde yer alıyor. Polisin Mashable’a verdiği bilgiye göre, yapılan ilk incelemeler esrarengiz tünelin ne zaman, kimin tarafından yapıldığı ve ne için kullanıldığı hakkında bilgi vermedi.

  toronto_tunnel_002

  Polis, Twitter’dan yaptığı duyuruda tünel hakkında bilgisi olan birileri varsa ifade vermeye çağırdı. Tünelin 14 Ocak tarihinde, bir park yetkilisi tarafından bulundu. Girişi ahşap bir kapak ve toprakla gizlenmeye çalışılan tünele 3 metre genişliğindeki delikten giriliyor. Yaklaşık 2 metre yüksekliğinde bir odaya inen merdiven, yaklaşık 11 metrelik bir tünele açılıyor.

  Tünelde bulunana jeneratör ve kompresör gibi makineler tünelin yeni inşa edildiği izlenimi verirken, Kanada polisi radikal İslamcı tehdidi üzerinde duruyor. Somali’de etkin olan El-Kaide bağlantılı El-Şebab, kısa süre önce yayımladığı bir videoda Batı ülkelerindeki alışveriş merkezlerine saldırı tehdidinde bulunmuştu. Tehdit edilen ülkeler arasında, Kanada’da yer alıyor.

  [Twitter]
  [Twitter]

  El ustalığı dikkat çekici

  Polis, arkasında henüz bir suç izi bulunmadığı belirtilen tünelde aydınlatmanın neme dayanıklı ampullerle yapıldığını, yeraltı suyunu boşaltmak için derin su pompası bile bulunduğunu belirtti.

  toronto_tunnel_003

  Makine kullanılmadan tamamen el işçiliğiyle inşa edilen tünelin duvarları, kontrplak ile kaplanırken, tavan ahşap kaplama ile sağlamlaştırılmış.

  Twitter’da @TotontoTunnel hesabı altında Kanadalıların tartışıp durduğu komforlu ve sıcak tüneli her kimse inşa ettiyse, yaptığı işi biliyormuş. Kanada, bazılarının sığınak olabileceğini öne sürdüğü tünelin mimarlarını merak ediyor. Açıkçası ben de…

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler