Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  ‘Trafik hapishanesine’ çözüm: AeroMobil

  Slovakya merkezli AeroMobil firması, 2017’de ilk uçan otomobillerini zengin müşterilere sunmaya hazırlanıyor. Baskıcı rejimlerden kaçmayı hayal edenlerin 25 yıl önce hayalini kurduğu araç, göklerdeki otomobillerin öncüsü olabilir.

  Sürücüsüz otomobillerin yollara egemen olmaya başlayacağı 2020’li yıllar, sadece yerde değil ancak gökyüzünde de büyük bir potansiyel barındırıyor. Otonom araçların yanı sıra uçan otomobillerin de gökyüzünde belirlemeye başlayacağı 10 yıllık süreçte ilk adımı atmak firma ise AeroMobil.

  En az 25 yıllık bir hayalin ürünü olan AeroMobil’in ilk prototipi, Ocak 2014’te sunulmuştu. Havada saatte 200 km hızla ilerleyeceği belirtilen aracın menzili ise 600 km olarak belirtildi.

  Tasarımıyla benzerlerine de fark atan AeroMobil’in CEO’su Juraj Vaculik, SXSW 2015 (South by Southwest) fuarında ‘ilk uçan otomobillerini 2017’de göklere çıkarmayı planladıklarını’ söyledi. AeroMobil fikrinin 25 yıl önce nasıl doğduğunu anlatan Vaculik, ‘Çekoslovakya’nın baskıcı rejiminden kaçabilmek için süper hızlı bir aracın hayalini kurduklarını’ söyledi.

  ‘Yeni bir devrime ihtiyaç duyduğumuzu ve bu devrimin ulaşım alanında yattığını’ belirten Vaculik, modern günümüzde komünist rejimlerinkine benzer ‘üç hapishane olduğunu’ söyledi. Bunları, !trafik hapishanesi, havaalanı hapishanesi ve kötü altyapı hapishanesi’ olarak tanımlayan Vaculik, özel otonom otomobillerin de sadece kısmen çözüm sunacağına inanıyor. Ona göre asıl çözüm, uçan otomobillerden geçiyor.

  İki yolcu kapasiteli ve paraşütlü

  Elektrikli sürücüsüz otomobillerin doğaya sağlayacağı faydaların yanı sıra trafikteki araçların azalması ve kazaların önlenmesi açısından büyük faydalar sağlayacağına inanıyoruz. Öte yandan lüks uçan otomobiller için gereken düzenlemelerin daha karmaşık olacağı kesin gibi. Vaculik ise uçan otomobillerin taşımacılık alanında çok büyük potansiyel barındırdığına inanıyor.

  Rüzgar tünelleri kullanamadıkları için prototiplerini yollarda edilmeye başlanan ve V 3.0 modeliyle yerden havalanacak kapasiteye erişen AeroMobil, sadece asfalt pistlere değil, çim araziye de inebilecek.

  AeroMobil 3.0.
  AeroMobil 3.0.

  The Verge’de yer alan bilgiye göre aracın prototipi uçabiliyor. Yani her ne kadar inanması güç olsa da helikopter benzeri olmayan fütürist otomobiller 2017’de göklerde olabilir. İki yolcu kapasiteli AeroMobil’in amacına ulaşması için havalanacağı ülkenin düzenlemeleri başta olmak üzere ne gibi bir yasal süreçten geçeceğini ise bilmiyoruz.

  Vaculik, acil durumlar için paraşüt bulunduran aracın aynı zamanda farklı motorlarla test edilmeye devam ettiğini ve çarpışma testleri de yapıldığını belirtti.[quote_box_right]Zengin müşterilere sunulacak AeroMobil’in fiyatı 275 bin dolar olacak. [/quote_box_right]

  Her ne kadar baskıcı rejimlerden kaçmak için kullanılacak bir özgürlük aracı olarak düşünülse de AeroMobil 3.0’ın fiyatı 275 bin Euro olacak.  Vaculik, istediği yatırım gücüne ulaşırsa, özel şoför hizmeti sunan Uber veya Lyft’in ‘göklerdeki versiyonu’ olmak istediğini belirtti (zenginler için). Özgürlük temalı bu kadar iyi bir kapitalist proje az görünür desem yanlış olmaz.

  TF-X. [Terrafugia]
  TF-X. [Terrafugia]

  Uçan otomobil-helikopter de geliyor

  AeroMobil’in dışında öne çıkan benzer projelerden bir tanesi ABD, Massachusetts merkezli Terrafugia. Transition ve TF-X olmak üzere iki model geliştiren Terrafugia, AeroMobil gibi yakın gelecekte göklerde olacağı konusunda iddialı.

  İlk deneme uçuşunu 2012’de yapan ve 2709 bin dolardan satılması planlanan Transition bu yıl içinde uçuşa hazır hale gelebilir. Fiyat etiketi 297 bin dolar olacak TF-X ise 2020’de göklerde olmayı planlıyor. Terrafugia CEO’su Carl Dietrcih, menzili 800 km olan uçaklara talebin büyük olduğunu ve bu durumun ‘hiç şaşırtıcı olmadığını’ belirtti.

  Kısa-uzun menzillere yapılacak uçuşlar için tercih edilebilecek bir diğer ilgi çekici araç, Hollanda üretimi PAL-V. Yarı otomobil, yarı helikopter olan aracın uçuş yeteneği protip olan rakiplerine göre çok daha üstün.

  ‘Nihai Özgürlük’ sloganıyla sunulan PAL-V, yoldan havalanarak tekrar yola inebilen ve tekerleri üzerinde ilerleyebilen bir araç. PAL-V One adlı ilk model, Görsel Uçuş Kuralları’na (VFR) uyum sağlamak için 1200 metrenin altında uçuyor. Benzin ile havalanan PAL-V’nin maksimum hızı ise saatte 180 km.

  Saatte 160-200 km arasında hız yapan AeroMobil ve TF-X gibi uçan otomobiller başarılı deneme uçuşlarını bu yıl içinde bile yapabilir. Terrafugia’nın sayfasında verilen bilgiye göre TF-X’in güvenilir uçuşlar için 8-12 yıl daha geliştirilmeye ihtiyacı olduğu ifade ediliyor. Bu süre zarfında gelecekte yatan potansiyelden yararlanmak için yatırımcı rolüne soyunmak mantıklı olabilir.

  PAL-V One. [Pal-V]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler