Türk oyun şirketi Peak Games, 1.8 milyar dolara ABD merkezli Zynga’ya satıldı

0
31649
Peak Games Logo
Peak Games Logo

Zynga’nın CEO’su Frank Gibeau’nun yaptığı açıklamaya göre Türk oyun şirketi olan Peak yaklaşık 12.3 milyar TL’ye ABD merkezli firma tarafından satın alındı.

900 milyon dolar nakit olarak ödenecek ve diğer kalan yarısı ise hisse olarak Peak şirketi kurucusuna verilecek.

2010 yılında Sidar Şahin tarafından kurulan Peak Games, Türkiye’nin ilk milyar dolarlık girişimi (Unicorn) olmayı başardı.

Sidar Şahin
Sidar Şahin

Satın alma işleminin ardından Sidar Şahin, “Bugün geldiğimiz nokta tüm Türkiye için gurur verici ve biz hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı. Zynga ile devam edeceğimiz bu yolculukta, birlikte daha güçlenerek büyüyecek olmak hepimizi geleceğe dair heyecanlandırıyor. Türkiye’den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Zynga CEO’su Frank Gibeau ise, “Peak’e ‘aramıza hoş geldin’ demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Toon Blast ve Toy Blast’ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı 8’e çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek” dedi.

Böylelikle Zynga’nın hisselerinde açılış öncesi işlemlerde yüzde 8’lik yükseliş yaşandı. Ayrıca Zynga’nın piyasa değeri de yaklaşık 9 milyar dolar olarak gözükmektedir.

Kaynakça

https://images.app.goo.gl/GhTk57zrcq6uGL5B8

https://images.app.goo.gl/1z9rcZsDoar2gCPFA