Salı, Haziran 25, 2024
More

  ‘Türkiye’de telif kültürü yok’

  Yeni neslin emeğe saygılı olduğunu ve sorumluluklarını bilen markalara bağlılıklarını gösterdiğini belirten Müyorbir Genel Sekreteri Merve Nimetoğlu, ülkemizde telif kültürünün olmadığını söyledi.

  Kultura kültür sanat dergisine çarpıcı açıklamalar yapan Nimetoğlu, telif ödeyen kurumların yeni nesil tarafından tercih edildiğini ve bu sayede emek hırsızlığının azalacağını iddia etti. Sanatçıların, dijital dünyaya çoğunlukla hazırlıksız yakalandığı için yapımcıları ile sözleşmelerinin daha kapsamlı olacağını da sözlerine ekleyen Merve Nimetoğlu, özellikle çocukların telif kültürüne adapte olacağı çalışmaları yapacağını söyledi.

  Aylık dijital kültür sanat dergisi Kultura’ya konuşan Müyorbir Genel Sekreteri Merve Nimetoğlu müzik sektörünün sorunları ile ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

  Çocuklara telifi aşılamalı

  Oğluma ne iş yaptığımı anlatırken sıkıntı yaşıyorum o yüzden çocuklara telifi anlatabileceğim, bu kültürü çocuk yaşta aşılayabilecek bir çalışmaya başlamak üzere görüşmeler yapıyorum. Telif kültürü ne yazık ki ülkemizde yok, işimde ciddi bir misyonum var ve bu kültürü yaygınlaştırmak sadece kurumların yapabileceği bir şey değil. Çocuklara bunu çok uygun bir dille bir oyunla anlatıldığında akıllarına böyle bir olguyu düşürmemizin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bu sayede ben de oğluma ne iş yaptığımı anlatabilmiş olurum.

  Müziğe para harcamaya devam

  Müziğin geleceği ile ilgili de açıklamalar yapan yönetici “Müziği dinleyen/tüketenlerin alışkanlıklarına göre yol alacağız. Daha fazla müziğe ulaşmak isteyecekler. Müziğe para harcamaya devam edecekler ama bugün ödenen abonelik bedellerinden daha düşük bedelleri ödemek isteyecekler, ona göre yol alınacaktır diye düşünüyorum. Telif ödemeyen, korsan yayınlarının gün geçtikçe azalacağını umut ediyorum. Yeni nesil emeğe saygı gösteren, sorumluluklarını bilen markalara bağlılıklarını gösteriyor dolayısıyla telif ödeyen kurumların kullanıcıları gün geçtikçe artacaktır ve korsanlar azalacaktır. Sanatçılar, dijital dünyaya çoğunlukla hazırlıksız yakalandığı için yapımcıları ile sözleşmeleri daha kapsamlı olacaktır. Herkes dijital platformlardan nasıl gelir elde edeceğini kavramaya başlayacaktır. Youtube gibi bir kanaldan nasıl fayda sağlayacağını sektörde herkesin algılayıp para kazanacaklarını düşünüyorum. Hayatın hiç bir alanı genellemelerle akmıyor ama çoğunluk için bu yönde olacağını düşünüyorum” dedi.

  Müzik sanatçıları bizim üyemiz

  Müyorbir’in etki alanının önemine vurgu yapan Nimetoğlu “Kar amacı gütmeyen, Kültür Bakanlığı denetiminde olan bir kuruluşuz. 1800’ü aşkın üyemiz bulunmakta; Türkiye’de aklınıza gelebilecek tüm müzik sanatçıları üyemiz. Bağlantılı hak denilen icracı/yorumcu haklarını temsil ediyoruz. Yorumcular adına müzik kullanan umumi mahallerden (kafe, bar, restoran vb.) yayın kuruluşlarından ve dijital platformlardan izinleri verip ve o izin bedellerini toplayıp üyelerimize dağıtıyoruz” dedi.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler