Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Türkiye’nin ilk dijital oyun ve konsolları sergisi açılıyor

  Dijital Oyun ve Konsolları Müzesi ilk sergisini gerçekleştiriyor. On yıldan uzun süren bir araştırma ve hazırlık döneminin ardından kurulacak olan müzenin ilk sergisi, 23-24 Mayıs tarihlerinde Bilişim Zirvesi Çocuk etkinliğinde görücüye çıkıyor.

  Video oyunlarının hayatımıza girmesinin 40. yılı yaklaşıyor. Bu süreçte sürekli olarak büyüyen oyun sektörünün hacmi, dünyada 100 milyar dolara ulaştı ve Türkiye’den de başarılı örnekler ortaya çıkıyor. “Eski ve yeni oyun severleri bir araya getirip, kuşak ve kültür farklılığını ortadan kaldırma” hedefi ile yola çıkan Türkiye’nin ilk ve tek Dijital Oyun ve Konsollar Müzesi, Bilişim Zirvesi Çocuk ’15 etkinliği çerçevesinde meraklıları ile buluşuyor.

  pong

  İçeriğinde 200’den fazla konsol ile binlerce oyun bulunan koleksiyonda, ziyaretçiler en değerli parçalarından örnekleri görme ve deneme şansına sahip olacaklar. Bunlar içinde dünyanın ilk oyun konsolu Magnavox Odyssey, Atari Ultra Pong ve Arcadia 2001 gibi ürünlerin yanı sıra, Dedektif Fırtına ve İstanbul Efsaneri: Lale Savaşçıları gibi tamamen yerli üretim ve emekle ortaya çıkan ürünler de yer alacak.

  Konsol ve oyunlar, 23-24 Mayıs 2015 tarihinde, Kadir Has Üniversitesi, Cibali Kampüsü’nde gerçekleşecek olan Bilişim Zirvesi Çocuk ’15 etkinliği çerçevesinde sergilenecek.

  Murat Oktay.
  Murat Oktay.

  Doykom hakkında

  doykom_logo_clearOn yıldan uzun süren araştırma ve çalışmanın sonucunca toparlanan yüzlerce konsol ve oyunun birleşiminden oluşan müze, Ekim 2015 tarihinde hayata geçecektir.

  Aynı zamanda Merlin’in Kazanı sitesinin kurucusu Murat Oktay’ın girişimi olan müze, adetsel ve içerik olarak Avrupa’nın en büyük ikinci koleksiyonu olma özelliğini taşıyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler