Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Uçan bisiklete ilk adım: Flike

  Sürücüsüz otomobil ve uçan arabaların hayalini kuranlar, üç pervaneli bisiklet Flike’a göz atınca fikrini değiştirebilir.

  Yıldız Savaşları’nda Endor’un ormanlarında geçen hızlı kovalamaca sahnesini sevenler, yakın gelecekte uçak ve otomobillerden bağımsız süper hızlı seyahat imkanı sağlayacak Flike’a bayılacak. İlk ‘tricycle’ veya ‘tricopter’ olarak tanımlayabileceğimiz araç, Mart ayında gerçekleştirilen ilk deneme uçuşunun ardından ayaklarımızı yerden kesecek en havalı projelerden biri olacağının sinyalini verdi.

  Macaristanlı bir grup girişimcinin projesi olan Flike, yaratıcıları tarafından ‘Nihai Uçuş Bisikleti’ olarak tanımlanıyor. Yeni nesil uçan araçlar alanında Avrupalı girişimcilerin egemenliğini artıracak gibi görünen Flike, adını Freedom (özgürlük) kelimesinden esinlenerek almış. Yenil hava araçları alanında öne çıkan Avrupalı girişimcilerin aynı temayı konu edindikleri bir diğer proje de AeroMobil olarak belirmişti.

  Macar girişimciler, yerden başarıyla havalanan ancak henüz uçamayan ilk prototipi, beş yıl içinde son kullanıcıya hazır hale getirmeyi amaçlıyor.

  ‘Y6-tasarımlı’ Flike, üç kolunun ucunda ikişer pervaneye sahip. Aracın ortasında oturan pilot, Flike istenen noktaya ulaştığında aracıyla bir helikopter kullanır gibi manevra yapabilecek. Ayrıca, ‘uçuş yönetim bilgisayarına’ sahip olan Flike; denge ve irtifayı kontrol ediyor.

  Yatırımcı arayışında olan Macar girişimciler, web sitelerinde Flike’ın hayalini kurdukları uçuşuna ait videosunu da yerleştirmiş. Gerçek olursa, uçan bir araba yerine birçokları Flike’ı tercih edecek gibi görünüyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler