Umberto Eco 84 yaşında hayatını kaybetti

0
2934
U Eco
U Eco

‘Gülün Adı’ adlı romanıyla tanınan Umberto Eco, Cuma günü evinde hayata gözlerini yumdu. Ailesi ölüm sebebi hakkında açıklama yapmadı. Eco’nun ölümü, Houghton Mifflin Harcourt yayınevi tarafından doğrulandı.

İtalya’nın kuzeyindeki Alessandria kasabasında 1932 yılında doğan Eco, 1980’li yılların en çok satan kitaplarından biri olan Gülün Adı ile uluslararası üne kavuşmuştu. 14’üncü yüzyılda bir manastırda geçen kitabın 1989’da çekilen filminde, İskoç aktör Sean Connery başrolde yer almıştı.

Elde ettiği ünün ardından 1980’lerin sonunda San Marino Üniversitesi’nden iletişim bölümünü kuran ve ardından Bologna Üniversitesi’nde profesörlük yapan Eco bir keresinde, “Ben bir filozofum… Sadece haftasonlarında roman yazarım” ifadesini kullanmıştı.

Yazarlık kariyerine ilerleyen yaşına rağmen devam eden Eco, ‘Foucault Sarkacı‘nın ardından en son romanı olan ‘Sıfır Sayı‘yı kaleme almıştı. Eco, geçtiğimiz yıl NPR’a yaptığı açıklamada, ‘her iki kitabın kaybedenlere odaklandığını, çünkü kazananlara kıyasla daha ilgi çekici olduklarını’ söylemişti.

Eco, “[Kaybedenlerin] Daha karmaşık bir felsefeleri var… Dünyada da kazananlardan çok kaybeden var. Böylece okuyucularım kendilerini karakterler ile ifade edebilir” yorumunu yapmıştı.

Anlaşılması güç çalışmaları sebebiyle övgü toplayan Eco, modern günümüzü güzel özetleyen bir açıklamayı da New York Times’a yapmıştı. Eco, ‘mücadeleci’ yönünü iltifat olarak kabul ederek, “Sadece yayımcılar ve televizyoncular insanların kolay tecrübelere yatkın olduğunu düşünüyor” demişti.

Eco’nun mezar taşında yazmasını istediği sözleri 1995’te belirlediğine inanılıyor. Bu sözler, filozof Tommasso Campanella’nın ‘Rönesans’ kitabında yer alan bir karakterlere ait:

Bir adam, “Bekle, bekle” der. Diğeri, “Bekleyemem.”