‘USS Enterprise’ oyun stüdyosuna dönüştü

0
3534
netdragon campus
netdragon campus

Çin’in arama motoru devi Baidu’nun yöneticisi Liu Dejian, sahibi olduğu oyun firması için Uzay Yolu’ndan ilham alan ofis binası inşa ettirdi. 100 milyon dolara mal olan bina USS Enterprise’ın kopyası.

Çinli milyarderlerin uçuk kaçık girişimlere ne kadar meraklı olduğunu, inşa etmek istediği mega kent için 700 dağı tıraşlamayı amaçlayan Yan Jiehe’den biliyoruz. 2030’da Çin ekonomisine 43 milyar dolar kazandırması beklenen şehir, bugüne kadar hayalet kasabaya dönen onlarca projenin ardından gelen en abartılı girişim.

Nüfusu 1,4 milyarın üzerindeki Çin’de her yıl 12 ila 14 yeni kentin temeli atılıyor. Birçokları boş kalan milyarlarca dolarlık projelerin ardında, Guangdong eyaletinde inşa edilen yarım milyon metrekarelik New South China Mall gibi devasa AVM’ler kalıyor. 2,350 mağaza içeren AVM, 2005 yılından bu yana neredeyse terk edilmiş durumda.

En havalı video oyun stüdyosu

Anlaşılacağı üzere Çin’de işadamlarının standart girişimleri arasında ‘şehir kurmak’ gibi bir seçenek de var. Potansiyel böyle olunca, ara sıra daha ufak ve yaratıcı güzel örnekler de karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan bir tanesi, Baidu yönetim kurulu üyesi Liu Deijan’ın sahibi olduğu NetDragon firmasının yeni ofis binası.

Wall Street Journal’da (WSJ) yer alan bilgiye göre, oyun yapımcısı NetDragon’un 260 metre uzunluğundaki USS Enterprise görünümlü binası için 97 milyon dolar harcanmış. İnşaatı 2010’da başlayan uzay gemisi görünümlü bina, Fujian eyaletindeki kıyı kenti Changle’de yer alıyor.

https://youtu.be/dbl45otRBiw

NetDragon, inşası Ekim 2014’te tamamlanan binanın tasarım iznini alabilmek için Uzay Yolu’nun haklarını elinde bulunduran CBS’ten izin almış. WSJ’ye açıklama yapan NetDragon, ‘yasal belgeleri gönderene kadar CBS’in USS Enterprise görünümlü bir bina yapılacağı fikrine inanmadığını’ belirtti. Gerçeğe dönüşen bina, uzay kampüsünü tamamlamaya çalışan Apple’ı da zamanlama olarak geride bırakmayı başardı.

Enterprise’ın NCC-1701-D ve NCC-1701-E modellerinden hangisi olduğunu anlamak zor olsa da, Google Maps üzerinde varlığını doğruladığımız oyun stüdyosunun dünyaya fayda sağlayacak bir yer olacağından eminiz. Dileğim, Çinli oyun geliştiricilerin içinde yer aldıkları binadan ilham alarak Mass Effect tarzı oyunlar sunmaları.