Pazar, Haziran 23, 2024
More

  Utah’ta Keşfedilen Metal Anıt, 2001: A Space Odyssey İle Bağlantılı Mı?

  ABD’nin Utah eyaletinde helikopterlerin ortaya çıkardığı esrarengiz metal anıtın henüz sırrı çözülemedi. Anıtın bulunduğu bölgenin, geçmişte birçok önemli film ve dizinin çekildiği alan olduğu anlaşıldı.

  Utah Kamu Güvenliği yetkilileri, 18 Kasım tarihinde iki helikopter ile kayalık arazi üzerinde gözlem yaparken akla gelmeyecek bir keşifte bulundu. Kayalıkların ortasındaki düz bir alanda 2001: A Space Odyssey filminin açılış sahnesi ile akıllarda kalan antın bir benzeri duruyordu.

  Yerel medya kanallarından tüm internete yayıldığında, birçokları anıtın bir şaka mı yoksa gerçek bir haber olduğunu bile anlamakta zorlandı. Stanley Kubrick’in yapıtına gönderme yapanlardan, Dünya dışı uzaylı varlıkların gerçek olduğunu savunanlara kadar, sosyal medya sayısız yorumla dolup taştı. Nihayetinde, internet efsaneleri araştırma görevi yine Reddit kullanıcılarına düştü.

  Reddit araştırmacıları Salı gününü metal anıtı tespit eden N352HP ve N325SL helikoterlerinin uçuş güzergahını inceleyerek geçirdi. FlighAware.com üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda konumu gizli tutulan anıtın Canyonlands Ulusal Parkı ve Colorado Nehri kesişimindeki bir noktada olduğu anlaşıldı. Dahası, bir Redditçi anıtı Google Earth üzerinde tespit etmeyi başardı. Buradan bakıldığında, anıtın Dead Horse Point Devlet Parkı ile bir turist noktası olan Needls Point arasında kaldığı ortaya çıktı. Bazıları daha da öteye giderek Google Earth’ün eski görüntülerinden anıtın Ağustos 2015 ile Ekim 2016 arasındaki uydu fotoğraflarını buldu. Gelinen noktada, daha dün bulunduğu yere konmuş gibi duran üç köşeki anıtın en yakın karayolundan kilometrelerce içeride bulunduğu ve en azından beş senedir orada bulunduğu anlaşıldı.

  Gizmodo’da yer alan bilgiye göre, hem Canyonlands hem de Dead Horse Point birçok film ve diziye ev sahipliği yapmış yerleri temsil ediyor. Çekimleri 2016’da başlayan Westworld dizisi ve Thelma&Louise (1991), Con Air (1997), Mission: Impossible 2 (2000), John Carter (2012), Indiana Jones and the Last Crusade (1989) ve 127 Hours (2010) bu bölgede çekildi. Başrolünde James Franco’nun yer aldığı film, kanyonda geçirdiği kaza ile kolu kayalara sıkışan ve hayatta kalmak için onu kesmek zorunda kalan bir adamın hikayesini konu alıyor.

  IMDB’de yer alan bilgilere göre, Canyonlands Ulusal Parkı, Thelma&Louise filminin yanı sıra “MacGyver” ve “Touched by an Angel” dizilerinin çekimleri için de tercih edildi. Canyonlands, aynı zamanda görselliği ile göz dolduran Koyaanisqatsi (1982) ve Baraka (1992) adlı belgesellerin de çekildiği yer. Ek olarak, Fort Apache (1948), Warlock (1959), The Comancheros (1961), Rio Conchos (1964) ve Gold of the Seven Saints (1961) kovboy filmleri de bu bölgeden çıkma.

  Her ne kadar anıta bakmak doğrudan akıllarak 2001: A Space Oddyssey filmini getiriyor olsa da, Canyonlands’in filmin çekildiği yerlerden biri olması çok düşük bir olasılık. Kubrick’in çekimin büyük kısmını İngiltere’de yaptığı biliniyor. Kubrick’in gizlice birkaç sahneyi Utah’ta çekip, on yıllar sonra keşfedilmesi amacıyla gizlice bir anıt yerleştirmiş olması da kendisi için sıradışı olmaz. Fazla abartılı olacak bu fikrin ötesinde, anıtın Westworld ekibi tarafından geride bir şaka olarak bırakılma ihtimali de söz konusu.

  Anıtın konumunun açıklanmamasının sebebi ise basit: Meraklı yığınla insanın bölgeye akın ederek 127 Hours filmindeki gibi kayalara sıkışıp sonra da bir taraflarını kesmek zorunda kalması istenmiyor.

  Utah Public Safety.

  Kaynak: Gizmodo

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler