Home Teknoloji Sosyal medya ‘Uzaydan canlı yayın’ videolarında arşiv görüntüleri kullandılar

‘Uzaydan canlı yayın’ videolarında arşiv görüntüleri kullandılar

3227
0
terryvirts 001
terryvirts 001

Sosyal ağ olmaktan çıkarak bir pazarlama aracına dönüşmeye başlayan Facebook tarafından sunulan yeni içerikler, bazı insanlar tarafından çıkar sağlama aracına dönüşüyor. Bunun en iyi ve son örneği, UUİ’de çekilen arşiv görüntülerini canlı yayın gibi milyonlara sunan sayfalar.

NASA veya ESA tarafından duyurulmamış olsa da Facebook’ta bir anda beliren ‘uzay istasyonundan canlı yayın’ duyuruları, aslında yıllar öncesine ait arşiv görüntüleri. Bu görüntüleri canlı yayın gibi veren sayfalardan ikisi, UNILAD ve Viral USA. Her iki sayfa, milyonlarca insanı kolayca tuzaya düşürerek saatlerce sayfalarında trafik sağlıyor.

UNILAD tarafından 26 Ekim’de yayınlanan ‘UUİ’den Uzay!’ adlı canlı yayın, aslında Kasım 2013’te iki Rus kozmonot tarafından gerçekleştirilen uzay yürüyüşü görüntüleri. 6 saat süren yürüyüşte, Oleg Kotov ve Sergey Ryazanskiy, Olimliyat meşalesi ile uzay istasyonu dışında yürümüş ve fotoğraf çekmişlerdi.

UNILAD, üç yıl öncesine ait videoyu ‘canlı yayın’ duyurusuyla yayınlayarak 19 milyon kişiye ulaştı.

unilad

‘Test yapmak istedik’

Viral USA ise yine 26 Ekim’de yaptıkları ayrı bir ‘canlı yayında’ 28 milyon izleyici toplamayı başardı. “View From SPACE! FOLLOW US: Viral USA” başlığında, ‘bizi takip edin’ mesajını düşmeyi ihmal etmediler.

Viral USA’in canlı yayın diye verdiği görüntüler ise 2015 yılında ABD’li astronot Terry Virts tarafından gerçekleştirilen uzay yürüyüşü. Virts, Facebook’taki videonun ortaya çıkmasının ardından Gizmodo’ya yaptığı açıklamada ‘görüntülerin kesinlikle canlı olmadığını’ teyit etti.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, her iki sayfanın son derece kurnaz davranmış olması. Attıkları başlıklarda ‘canlı yayın’ ifadesi geçmiyor. Ancak her ikisi de Facebook’un canlı yayın içeriğini kullanarak yayın yapıyor. Arşiv görüntüsünü Facebook’tan yayına verdiklerinde, ekranda ‘canlı’ mesajı beliriyor.

viralusa

Hoş olmayan durum, milyonlarca insanın kandırılması. Yapılan yorumlardan, izleyicilerin gerçekten canlı yayın izlediğini düşündükleri anlaşılıyor.

UNILAD, neden böyle bir yayın yaptıkları sorulduğu zaman BBC’ye, “Facebook’un canlı yayın özelliğinin kapasitesini test etmek için” cevabını verdi. Evet, sonuca bakılıra son derece başarılı bir test gerçekleştirdikleri söylenebilir.

Her zaman aklınızda bulunması gereken bir bilgi, UUİ’den yapılan canlı yayınların başta NASA TV’den yayınlandığı. ESA ve Roscosmos’a ait kanallar da alternatifler.

Previous article234 yıldızdan gelen tuhaf sinyaller gerçek mi, yanılma mı?
Next articleJuno uyku modundan çıkarak Jüpiter’e doğru manevra yaptı
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.