‘Uzaylı medeniyetler mesajlarını şifreliyor’

0
4821
alienss galaxy
alienss galaxy

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson ile podcast gerçekleştiren Edward Snowden, Dünya dışı varlıkların kriptolu mesajlar gönderiyor olabileceğini belirtti.

Dünya dışı gelişmiş medeniyetlerin Evren’in birçok yerine dağılmış olduğunu ve hatta bizi gözlemledikleri düşüncesi birçoğumuz için geride kalan yıllarda kabul edilen bir düşünce haline geldi. Gelişmiş uzaylı medeniyetlerin sinyalini yakalamak için hayata geçirilen Breakthrough Initiatives projesi de E.T’nin yerini tespit etmek konusundaki sabırsızlığımızı ortaya koyan en son ve üyük girişim olarak belirtdi.

NSA (ABD Ulusal Güvenlik Dairesi) skandalını ortaya çıkaran eski istihbarat ajanı Edward Snowden ise uzaylılardan bugüne kadar sinyal alınamamış olmasını mantıklı bir sebebe bağladı: Gelişmiş medeniyetler mesajlarını kriptolu bir şekilde gönderiyor.

Cosmos serisinin sunucusu ve astrofizikçi Neil deGrasse Tyson ile ‘StarTalk’ adı verilen podcast gerçekleştiren Snowden, ‘Evren’deki gelişmiş medeniyetlerin mesajlarını şifreleme ihtiyacının son derece normal olduğunu’ savundu.

Snowden, “Eğer diğer medeniyetleri dinlemeye çalışan bir uzaylı medeniyeti varsa, veya biz uzaylıları dinlemeye çalışıyorsak, tüm medeniyetlerin gelişim sürecinde mesajların ilkel yöntemlerle gönderildiği çok dar bir zaman aralığı olacaktır” ifadesini kullandı.

Kısaca, yeterli teknolojik kapasiteye ulaşan her medeniyet mesajlarını şifrelemesi gerektiğini de anlamış olmalı.

Snowden, “Uydularımız aracılığıyla elde ettiğimiz ve uzaylıların (var oldukları kabul edildiğinde) bizden aldıkları sinyalleri
düşündüğümüzde, hepsi standart olarak şifrelenmiş olacaktır” dedi.

Snowden’ın verdiği bilgilere göre, şifrelenmiş radyo sinyallerini kozmik mikrodalga arkaplan ışımasından ayırmak mümkün değil. Bu durumda, dünyanın dört bir yanındaki radyo teleskopları tarafından her gün yakalanan sinyaller aslında uzaylılardan mesajlar saklıyor olabilir. Tabii doğru düzgün şifrelenmişlerse.

Washington tarafından bilgi hırsızlığı ve casuslukla suçlanan Snowden, sığınma izni aldığı Rusya’dan düzenli olarak video konferanslar düzenleme devam ediyor. Moskova’da yaşayan Snowden, astronomi dünyasının modern günümüzde en ünlü isimlerinden biri olan deGrasse Tyson ile podcast’i bir bölüm daha içerecek.