Uzaylılara gönderilen ‘Altın Plak’ Dünya’da satışa çıkacak

0
6777
goldenrecord 04
goldenrecord 04

Voyager 1 ve 2 uzay araçlarıyla Dünya dışı akıllı varlıklara ulaşması olasılığı göz önüne alınarak hazırlanan iki Altın Plak, albüm olarak satışa çıkmaya hazırlanıyor.

Türkçe dahil onlarca dile ait selamlama içeren plaklar, aynı zamanda insan anotomisine detaylı bir şekilde gösteren çizimler taşıyor.

Altın Plak, ilk olarak Temmuz 2015’te Soundcloud’a yüklenmişti. Şimdi, Kickstarter’da başlatılan bir kampanya ile Altın Plak’ın kopyaları satışa çıkarıldı.

Voyager uzay araçlarında yer alan iki kopyanın yanında, birçoğu NASA tesislerinde sergilenen 10 Altın Plak daha mevcut. Projede yer alan Carl Sagan’ın bile, orijinal bir kopyaya sahip olmadığı biliniyordu.

[Ozma Records/Kickstarter]
[Ozma Records/Kickstarter]

Kutuda neler var?

Kickstarter kampanyasını başlatanlar, Voyager ikizlerinin 40’ıncı yıldönümünü kutlamayı amaçlayan Boing Boing sitesinden David Pescovitz, Amoeba Music firmasından Timothy Daly ve tasarımcı Lawrance Azerrad.

Üç ismin hazırladığı, gerçeğine çok benzeyen altın kaplama pikaplar, 98 dolardan satışa sunulacak. Kickstarter sayfasında 10 dolar civarında çeşitli aksesuarlar da yer alıyor.

Kutuda üç tane yarı şeffaf plak, bir ciltli kitap, sesleri indirmek için dijital bir kart ve orijinal Voyager Golden Record kapak çizimi içeren litograf yer alıyor.

Altın Plak, 55 dilde selamla, Chuck Berry’den Beethoven’a kadar birçok sanatçıyı içeren 27 parça ve gök gürlemesinden okyanus dalgalarına kadar doğaya ait çeşitli sesler içeriyor.

[Ozma Records/Kickstarter]
[Ozma Records/Kickstarter]

Güneş Sistemi’nin dışına uzanan albüm

Hedeflediği 198 bin doları fazlasıyla aşan kampanya, Ağustos 2017 itibariyle orijinalinden neredeyse farksız plakları satışa sunacak. Uzaydaki plakların önemli bir farklı, milyarlarca yıl radasyona dayanmalarını sağlayacak Uranyum-238 izotopu ile kaplanmış olmaları.

Voyager 1, 2014’te yıldızlararası uzaya ulaştı. Voyager 2 ise halen Güneş Sistemi’nin eteklerinde geziniyor.

Altın Plak’ı Soundcloud’da dinlemek için: https://soundcloud.com/nasa
Altın Plak’taki Türkçe selamlamayı dinlemek için: http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/languages/audio/turkish.au
‘Soluk Mavi Nokta’nın hikayesini okumak için: http://bit.ly/djx_bsta1
[Ozma Records/Kickstarter]
[Ozma Records/Kickstarter]