Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  ‘Van Gogh’ imzalı bisiklet yolu

  Avrupa’nın en uzun bisiklet yollarına sahip ülkesi Hollanda, bu alanda yenilik yapmaya da doymuyor. Amsterdam’ın Kormmenie banliyösünde geçtiğimiz yıl test edilmeye başlanan güneş enerjili bisiklet yolunun ardından, Nuenen kasabasında bisiklet yolları sanat projesine dönüştürüldü.

  Yenilikçi sosyal tasarım laboratuvarı Studio Roosegaarde tarafından gerçekleştirilen projede, ünlü ressam Vincent Van Gogh’dan ilham alınarak yapılmış. Tahmin edileceği gibi ilham kaynağı Hollandalı ressamın ‘Yıldızlı Gece’ tablosu. Projenin mimarları, LED aydınlatmalı yolun sadece görsel bir şov ortaya koymak değil, insanları, sanatı, kamu alanlarını ve teknolojiyi bir araya getirmek olduğunu belirtti.

  Bir yıl boyunca kamuya bedava olarak sunulan bisiklet parkının, ileride yayılması kaçınılmaz görünüyor. Otomobilden çok bisiklet bağımlısı olan Hollandalılar, şehirlerini uçtan uca saran 355 bin kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip.

  vanGogh_cycle

  LED bisiklet yoluna benzer bir projeyi Ekim 2014’te hayata geçiren Studio Roosegaarde, Oss kentindeki otobanları aydınlatmıştı. Tasarımcı Daan Roosegaarde’nin ‘Smart Highways’  projesi, sürücülerin geceleri olası tehlikelere karşı daha dikkatli olmasını sağlıyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler