Virgin Galactic yoluna devam ediyor

0
3666
vgalactic 004
vgalactic 004

Richard Branson’ın uzay turistlerine dört dakikalık yerçekimsiz ortam deneyimi yaşatmak amacıyla yıllardır üzerinde uğraştığı SpaceShipTwo uzay aracı, yeni bir tasarıma büründü.

Virgin Galactic, VSS Unity adını taşıyan uzay aracının ismini Stephen Hawking’in bulduğunu belirtti. Hawking, geçmişte Virgin Galactic ile uzaya çıkmaktan mutluluk duyacağını belirtmişti.

VSS Unity, yakın gelecekte test uçuşlarına başlayabilir. Bir araya getirilmeden önce tüm parçaları ayrı ayrı tetten geçirilen VSS Unity, SpaceShipTwo ile yıllar süren denemeleri son aşamaya taşımayı amaçlıyor.

Uzay aracı, kendisini 13 bin metreye taşıyacak WhiteKnightTwo uçağı tarafından serbest bırakıldıktan sonra motorunu ateşleyerek 100 km’lik alt yörünge sınırına ulaşmaya çalışacak. 2 pilot ve 6 mürettebat ile dört dakika boyunca yerçekimsiz ortamda kalacak olan uzay aracı, kanatlarını konumlayarak geri dönüş yolculuğuna başlayacak.

Virgin Galactic, Ekim 2004’te yaşanan ve bir pilotun ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından çalışmalarına son vermeyeceğini ve uzay turizmi hayalinden vazgeçmeyeceklerini açıklamıştı. Koltuk fiyatı 250 bin dolar olan Virgin Galactic, şu ana kadar 700 bilet sattı bile.

Biletler iade edilmeyecek

SpaceShipTwo’yu göz kamaştıran günlere getiren süreç, 2004 yılında düzenlenen bir yarışma ile başlamıştı. Ansari X Prize adlı yarışmada, üç kişi taşıyabilecek ilk ticari uzay aracı yapılması amaçlanmıştı. SpaceShipOne, yarışmayı kazanan tasarım olarak tarihe geçmişti. 10 milyon doları kapan deneme uçuşunda, SpaceShipOne’ı belli bir irtifaya WhiteKnightOne uçağı taşımıştı.

Virgin Galactic, tasarım ve plan olarak devraldığı projede sona yaklaşmak üzere. İlk başarılı ticari uçuş ne zaman düzenlenir bilmek zor ancak, uzay keşfinin gelişmesini sağlayan en önemli faktör olduğu sürece, o gün çok uzakta değil. Branson, kararlılığını fazlasıyla gösterdiği gibi VSS Unity yolcuları da biletlerini iade etmeyi düşünmüyor.

https://youtu.be/I87wIVudw9k