Waymo otonom taksi servisine Steve Wozniak’ın itirazı var

0
3121
WAymo dijitalx 001
WAymo dijitalx 001

Google’ın da dahil olduğu Alphabet çatısı altında sürücüsüz otomobil teknolojisi geliştiren Waymo, resmi olarak yollara çıkmaya hazırlanıyor.

ABD vatandaşları Aralık ayından itibaren ücretini ödeyerek Waymo’nun otonom taksi servisinden yararlanabilecek.

Ancak Apple kurucularından Steve Wozniak’a göre sürücüsüz otomobillerin yollara çıkması henüz mümkün değil.

Google’un kardeş markası Waymo uzun yıllardır geliştirdikleri sürücüsüz otomobillerini Aralık ayında resmi olarak yollara çıkaracak.

Otonom Taksi servisinin adının ne olacağı henüz belli değil (ya da resmi olarak açıklanmadı) ancak Waymo böylece Uber, Lyft gibi şirketlere daha fütüristik bir versiyon ile rakip olacak.

Google 10 yıla yakın süredir sürücüsüz otomobil teknolojisi üzerine çalışıyor. 2016 yılında Alphabet çatısı altında “Waymo” adını alan otonom sürüş birimi bunca yıl içinde milyonlarca yol katteti. Bu süreçte en çok test yapan şirket olarak öne çıkıyor. Arada ufak tefek kazalara karışmış olsa da kazaların %100’e yakını karşı tarafın hatası olarak kayıtlara geçti.

Waymo’nun otonom taksi servisi bir süredir zaten test amaçlı insanlı yolcularla hizmet veriyor. Ticari hizmetlere başlaması da yine ufak ufak olacak. Öncelikle ABD Phoenix çevresinde küçük bir bölgede müşteri alınacak.

Waymo uzun yıllardır yaptığı çalışmalar sonucu ABD’de otonom taksi servisine başlayacak ilk şirket olarak öne çıksa da rakipsiz değil. General Motors da 2019 yılı içinde sürücüsüz araçlarıyla taksi hizmeti vermeye hazır olduğunu daha önce belitmişti. Yine Tesla, Daimler, Volkswagen gibi otomobil devleri de 2-3 yıl içinde otonom araçlarıyla servis vermeye hazırlanıyor.

Waymo.

Steve Wozniak’tan İtiraz Var

Otonom sürüş teknolojileri konusunda tüm bu gelişmeler yaşanırken Apple kurucularından Steve Wozniak’tan ilginç bir açıklama geldi. Apple kurucusu “Henüz sürücüsüz otomobillerin gerçeğe dönüşebileceğini düşünmüyorum” diyor.

CNBC’ye konuşan Wozniak “Hep Apple’ın ilk sürücüsüz otomobili geliştireceğini düşündüm. Ancak her halükarda şu anda direksiyonu olmayan araçların trafikte yol alabileceğini düşünmüyorum, yollar da bu araçlara uygun değil” diyor.

Steve Wozniak.

Bu yazı Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi’de yayımlanmıştır.