Windows 10’un akibeti ne olacak? Mayıs ayı itibariyle her şey değişmeye başlıyor

Windows 10, yine bazı problemler eşliğinde büyük bir güncelleme planlıyor.

0
3940
windows 10 akibeti dijitalx
windows 10 akibeti dijitalx

Microsoft, Windows 10 için mayıs ayı itibariyle içerisinde 10 farklı patch’lerle sunulacak olan bir güncelleme periyodu belirledi. Bu güncelleme, başlarda ‘Game Mode’ ve birkaç driver patch’i ile DirectX bug’ları üzerineydi. Açıkçası WikiLeaks’in Vault 7 dosyaları sonucunda Windows 10’un güvenlik açıklarının düşünüldüğünden daha fazlası olduğu görüldü. Dolayısıyla mayıs ayında bizleri bekleyen güncelleme, artı olarak 10 farklı güvenlik patch’ini daha getirecek, böylece, firmaların Vault 7 belgeleri sonrasında ” biz o sorunları patch’ledik aslında’ dedikleri şey, Windows 10 için yeni başlıyor. Bunlara ek olarak Windows 10 PC’lerde Wi-Fi şifrelerini açık hedef haline getirebilen kodlama hataları da, açıklamalara göre bu güncelleme itibariyle tekrar yapılandırılacak. Microsoft, sadece bu ay içerisinde 2 farklı ‘Creators Update’ sağladı. Son olarak build 15060, Insider’lar için yayımlandı.

Build 15060, genel haliyle daha çok  ‘yanıt vermiyor’ hatalarını gidermek üzerine oluşturulmuş. Özellikle Windows 10 kullanıcıları arasında bir program yüklendikten sonra, yüklenen programın bir daha ‘yanıt vermemesi’ problemi oldukça popülerdi. Bu build itibariyle de bu sorun aşıldı. Ayrıca, son güncellemeler sonucunda, PC’lerin “error 8024a112” hatası aldığı görüldü. Bu hatanın sebebi, modem driver’larından kaynaklandığı anlaşıldı, şimdiki build’te hala bu sorun yaşansa da, bazı driver güncellemelerinin ardından bu sorunun da önüne geçildi. Bununla bağlantılı olarak eğer geçerli güncellemeleri alırken ‘ güncellemelerde sorun yaşandı veya “some updates were cancelled uyarısını alıyorsanız, \Auto Update\RequestedAppCategories\8b24b027-1dee-babb-9a95-3517dfb9c552 adımnı izleyerek  sözkonusu registry key’i silmeniz, resmi olarak Microsoft tarafından öneriliyor.

Bu ay itibariyle dikkat etmeniz gereken detaylar

Bu build güncellemelerinin ardından, Windows 10 için beklenen güncellemeleri mayıs ayının ortaları itibariyle yayımlanacak. Bu güncellemelerin öncesinde, problem yaşayabileceğiniz bazı Windows 10 aksesuarları bulunuyor:

– Driver’larınızın, data madenciliğine aracılık ettiği için, trojan’lara ve ransomware’lere aracılık edebileceği düşünülüyor. Driver’larınız 7’den 70’e güncellemeler alacak. Windows 10’un mayıs ayı güncellemesinden önce ses driver’larınızda, kamera driver’larınızda ve GPU driver’larınızda çökmeler, anlık çalışmama durumu yaşanabilir.

  • Overclocking konusunda PC’nizi biraz rahat bırakın. Eğer NVIDIA’nın GPU’larını ve dolayısıyla driver’larını kullanıyorsanız, oyun sırasında dikkatli olmanız gerekiyor, zira özellikle NVIDIA, GPU’ların mimarisinde epey büyük değişikliklere gidecek, mayıs ayı itibariyle.
  • Bu ay, özellikle Deep Web’teki forumlarda Windows 10’un sistem açıklarından bol bol söz ediliyor. Görünüşe göre, Windows 10’un gerçekten güvenlik konusunda zayıf karnı bulunuyor. Özellikle oyun sitelerinden yönlendirilen anti-virüs sayfalarından indireceğiniz dosyalar aslında backdoor’a neden olan trojan virüsler içeriyor.

Game Mode’un duyurulmasından yaklaşık 1 aylık bir süre geçti. Windows 10’un mayıs ayında alacağı güncellemede, Game Mode da bulunuyor ve GPU kaynaklarını düzgün yönetmekle sorumlu olacak. Oyunlar esnasında CPU kaynakları azaltılarak, GPU kaynakları daha verimli hale getirilerek, FPS gibi önemli detaylarda artış görülecek. Buna ek olarak yeni nesil Windows 10 PC’lerde ‘G’ tuşunun da klavyelerde yerini alacağı söyleniyor.

Mayıs ayı itibariyle, Windows 10 PC’lerin profesyonel tasarımcıların, yapımcıların veya masaüstü yayıncıların yönünü, macOS’tan Windows 10’a çevirebilmeleri için ‘Design Mode’ gibi bir araüyüz de düşünülüyor. Böylece Microsoft, düşük bütçeli PC’lerle de ‘belirli programlarla’ tasarım yapılmasını amaçladı.