Salı, Haziran 25, 2024
More

  Xiaomi Kurucusu Lei Jun İstifa Etti

  Son zamanlarda ülkemizde adından çokça bahsettiren Xiaomi‘nin kurucu ortağı Lei Jun yayınladığı bir mektupla işinden ayrıldığını duyurdu.

  Beklenmeyen haberin ardından markanın başına Redmi başkanı Lu Weibing geçtiği duyruldu. Tek gerçekleşen değişiklik ise bununla kalmıyor, Eski başkan Lin Bin, Xiaomi Başkan Yardımcısı ve CFO Zhou Capital ise Uluslararası Ticaret Başkanı olarak yeni görevlerine başlamış bulunmakta.

  Lei Jun tarafından yayınlanan mektupta “Gelecek yıl Xiaomi için önemli bir yıl olacak. Daha güçlü bir grup yönetimi desteğine ihtiyacımız var ve kadro döndürme yönünde inovatif adımlar atmamız gerekiyor.” ifadeleri dikkatleri çekenler arasında.

  Önceki yıllarda Xiaomi‘nin kar marjının hiçbir zaman %5’i geçmeyeceği söylenmişti. Son yıllarda %5’e yaklaşan kar marjı Xiaomi’ye yaramamış gibi gözüküyor. Xiaomi’nin elde ettiği kar artarken gelirleri azalmış durumda ancak buna ters olarak Xiaomi‘nin pazar payıda büyümüş durumda.

  1 Yılda 3’e yakın Note serisi model çıkaran Redmi‘nin başkanı bu stratejiyi Xiaomi‘nin üzerinde uygulayıp uygulamayacağı ise şunalık bir muamma. Bu strateji Xiaomi üzerinde uygulanırsa sonuçları ne olur veya uygulanmadığında ki gelir – kar tablosu nasıl olur? Yakında bunların cevaplarını hep birlikte göreceğiz.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler