Salı, Haziran 25, 2024
More

  Yahoo!’nun isimi neden değişiyor: Tamamen ekonomik

  Yahoo!, son iki senesini siber saldırılar ile geçirdi. Dolayısıyla şirket, son iki yılında, özellikle 2016’nın 3. ve 4. Çeyreği itibariyle mali olarak değer kaybetti, NASDAQ değerleri epey düştü. Şimdi Yahoo!’nun Verizon’a satışı gündemde ve anlaşmalar kurumlarca onaylandıktan sonra Yahoo!’nun Alibaba’nın da bünyesinde kurgulanan Altaba holding firmasına aktarılacağı belirtiliyor. Yahoo!, patentleri dışında sadece dijital reklam,e-posta ve medya dökümanarını ve varlıklarını Verizon’a satmayı planlıyor. Şimdi aralarındaki tek problem hack skandallarının ardından Verizon kurumları satışı yavaşlatıyorlar.

  Altaba eşit değildir Yahoo!, Altaba eşittir Yahoo+Alibaba

  Açıklanan dökümanlarda “Yahoo!’nun Verizon’a satışı durumunda patentlerinin ve varlıklarının yeni kurulacak olan ‘Altaba’ isimli holding şirketine aktarılacak” ifadesi yer alıyor. Bundan sonuç şu çıkarım oldukça yanlış bir çıkarım olabilir: “Yahoo!’nun isimi Altaba oluyor”. Durum bunun aksine bir grup oluşturabilecek firmaların yetkileriyle ve varlıklarıyla birleşmesi olarak açıklanabilir. Böylece 4.8 milyar dolar olan Yahoo!-Verizon Communications anlaşmasının değeri yaklaşık 10 milyar dolar olacak, Verizon Communications’ın hack olayları sonrasında ortaya çıkan kaygıları sonlanacak. Sonuç ise muazzam; Yahoo!’nun dahil olacağı grup şirketinin değerleri artacak. 15%’lik bir ortaklıkları bulunan Alibaba-Yahoo!’nun 35 milyon dolarık değeri ise katlanması ön görülüyor.

  Öne çıkan yanılgılar ve sorular

  En basit şekliyle durum şudur:

  Yahoo! Verizon’a satılıyor mu?

  Evet, satış büyük ihtimalle gerçekleşecek.

  Yahoo!’nun Verizon ile birleşmesi durumunda Altaba’nın konumu ne olacak?

  Verizon, Yahoo!’nun finansal ortaklarını,  teknoloji servislerini bünyesinde barındıracak. Patentler, NASDAQ değerlerinin yanısıra Marissa Mayer’in geleceğinin de Altaba’nın bünyesinde olacağı hesaplandı.

  Yahoo!’nun yatırımları ne olacak?

  En bilindik yatırımları, mikro blog sistemi olan Flickr. Flickr’a, Marissa Mayer’in fazla ücret ödediği düşünülse de şimdilik konumu büyük ihtimalle Verizon Communications’tan yana olacak.

  En azından mevcut bilgilerden ön çıkan notlar bunlar.

   

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler