‘Yapay zeka 100 yıl içinde insanı geride bırakacak’

  0
  4468
  irobot
  irobot

  Kıyamet günü hakkında bolca uyarıda bulunan ünlü fizikçi Stephen Hawking, en son uyarısında dikkat etmemiz gereken bir zaman belirtti. Hawking’e göre yapay zeka 100 yıl içinde insan ırkını geride bırakabilir.

  Siri ve Cortana gibi ileri teknoloji yenilikler hakkında internette geyik yapmak hoşunuza gidebilir. Ancak ağır sanayiden medikal hizmetlere kadar insanlığa büyük faydalar sağlayan yapay zeka (AI) farkına varmadığımız kadar hızlı gelişiyor. Öyle ki, insanlara hizmet etmenin ne kadar anlamsız olacağını anlayacağı gün sandığımızdan çok daha yakın olabilir.

  Hawking, Ocak ayında birçok bilim insanıyla beraber yapay zekaya karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten açık mektuba imza atmıştı. Hawking, Şubat ayında yaptığı açıklamada ise ‘insanlığın hayatta kalmasının uzay yolculuğuna bağlı olduğunu‘ söylemişti.

  En son olarak Londra’da düzenlenen Zeitgeist 2015 konferansında konuşma yapan Hawking, ‘bilgisayarların 100 yıl içinde insanları geride bırakabileceğini’ söyledi.

  Açıklamalarını yakından takip ettiğim biri olarak, Hawking’in kafasından geçenleri çok iyi anlayabiliyorum. Açıkladığı süre, ABD’nin neredeyse çöle dönüşeceği, Antarktika’nın parçalara ayrılmaya başlayacağı ve kara ile denizlerdeki ekosistemin yok olan hayvan türleri nedeniyle alt üst olacağı bir zamana işaret ediyor. Kısaca, nazik bünyesi ve üstün refah anlayışıyla doğasını yok eden insanlara kıyasla, bu kavramları tanımayan robotların Dünya’yı nükleer bombalarla cayır cayır yanmış bir yer haline getirmeleri için ideal bir ortam doğacak.

  Doğanın yok olma tehdidi üzerine bir de bizi sevmeyen robotların eklenmesi, yine iki opsiyonun mutlak gerçekleştirilmesini gerektiriyor: Birincisi, robotlar için B planı, ikincisi de uzay keşfi.

  ‘Fazla vakit yok’

  Hawking, Zeitgeist 2015 konferansında yaptığı konuşmada robotlara karşı önlem almaktan çok, doğması gereken işbirliğinin önemini vurguladı: “Bilgisayarlar, 100 yıl içinde yapay zeka desteğiyle insanları geride bırakacak. Bu olduğu zaman, robotların bizimle örtüşen amaçları bulunduğundan emin olmalıyız.”

  Hawking, insanın teknolojiyi sadece geliştirmek yerine nasıl kullanacağı anlaması gerektiğini ifade ederek, “Geleceğimiz teknolojinin artan gücü ve onu kontrol etmemizi sağlayacak bilgi arasındaki bir yarış… Kısa dönemde, insanlar yapay zekanın kim tarafından kontrol edildiğini önemseyecek. Ancak uzun dönemde endişemiz yapay zekanın kontrol edilip edilemeyeceği olacak” dedi.

  Google ve Facebook gibi firmaların interneti kontrol edebilmek için deli gibi üzerinde vakit harcadığı yapay zekanın nasıl kontrolden çıkacağını bilmek çok güç. Ancak bu bir kez yaşandı mı, insanların tekrar kontrolü elde etmesi imkansız olabilir.

  Siri ve Cortana gibi akıllı asistanlar bugün cep telefonlarında bize fayda sağlayan birer teknoloji olarak beliriyor. Ancak akıllı TV’lerden çekilen verilerden, sosyal ağlarda biriktirilen okyanuslar kadar bilgi, yapay zekanın gelişmesi ve akıllanması için kullanılıyor.

  Financial Times’a göre bugün sadece Silikon Vadisi’nde AI üzerinde çalışan 150 firma var. Umalım ki uzay gemilerimiz zamanında hazır olsun ve Skynet bizi Dünya’dan def ettikten sonra peşimizden gelmesin.