Home Küresel Dünya “Yapay zeka dünya için Kuzey Kore’den daha büyük bir tehdit”

“Yapay zeka dünya için Kuzey Kore’den daha büyük bir tehdit”

2796
0
hydrogen bomb 63146 1280
hydrogen bomb 63146 1280

Kuzey Kore’nin ABD’ye ulaşan uzun menzilli nükleer başlıklı füze testlerinden birini daha başarıyla gerçekleştirmesinin ardından, ABD Başkanı Trump ‘ateşe hazır’ olduklarını belirterek misillede bulunmuştu. Nükleer gerginlik ABD’de yeraltı sığınağı satışlarını patlatırken, Elon Musk bu fırsatı dikkatleri yine yapay zeka (AI) üzerine çekmekte buldu.

Kendisine hak verdiğim kısım, nükleer silahlarla birbirimizi tehdit ediyor olmamıza rağmen onları asıl bir gün robotların kullanabilecek olması.

Musk, ABD-K.Kore gerginliğinin yeniden tırmandığı geçtiğimiz Cuma günü attığı tweet’lerle yapay zekanın kontrol altına alınması gerektiğinin tekrar altını çizdi. Musk, “Eğer AI güvenliği hakkında endişelenmiyorsanız, Kuzey Kore’den çok daha tehlikeli olduğunu bilmeniz lazım” ifadesini kullandı.

Musk, diğer tweet’inde ise “Kimse regülasyondan hoşlanmaz ama kamuya karşı risk içeren her şey düzenlemeye tabii tutulur. Yapay zeka da aynı şekilde kabul edilmeli” dedi.

AI Elon Musk ile Mark Zuckerberg arasında kavga çıkardı

E-spor’da AI bizi geçecek mi?

Musk’ın dikkat çekmek istediği mevcut durum, Google ve Facebook gibi firmaların devletlerden neredeyse bağımsız sürdürdükleri AI programları. Teknoloji devleri karlarını artırmak için bağımlı oldukları bir alana büyük yatırımlar yaparken, zeka ve davranış kabiliyeti artan robotların bir gün nasıl bir noktaya geleceğini tahmin etmemiz çok güç.

Bu alanda en son gelişme, OpenAI adlı botun, Valve tarafından düzenlenen uluslararası e-spor turnuvasında en iyi Dota 2 oyuncusu olarak kabul edilen Danil ‘Dendi’ Ishutin’i yenmesi oldu. Birkaç ay öncesinde, Google’ın yapay zekası dünyanın en iyi Go oyuncusunu yenmeyi başarmıştı.

Skynet bilim-kurgudan ibaret değil

Musk, giderek yetenekleri artan yapay zekanın geleceği hakkında kısa süre önce yine uyarıda bulunmuştu: “AI, medeniyete karşı otomobil ve uçak kazalarının, sahte ilaçların ve bozuk gıdanın sergilediğinden çok daha büyük bir tehdit. Bu tehditler toplumdaki bireyleri etkileyebilir ancak toplumun tümüne zarar veremez.”

Musk, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada ‘yapay zeka karşısında atılacak adım için çok geç kalınabileceğini’ belirmişti. Kendisi ile zıt görüş benimseyen Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in ‘sınırlı bir görüş açısı’ olduğunu söyleyen Musk, teknoloji devlerinin planları hakkında bizim bilmediğimiz detaylara sahip olabilir mi?

Previous articleAntarktika’da mükemmel korunmuş 100 yıllık meyveli kek bulundu
Next articleEinstein’ın teorisi en zorlu sınavı da başarıyla geçmek üzere
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.