Yapay Zeka ile 4K Kalitesine Çıkarılan Ay Keşif Görüntülerine Baktınız Mı?

0
8883
apollo 4K
apollo 4K

Uzay keşfi meraklıları, yapay zeka yardımıyla Apollo 16 görevine ait görüntüleri düzenleyerek 4K çözünürlükte göz alıcı bir video ortaya çıkardı.

En son insanlı Ay keşif görevini temsil eden Apollo 17, Aralık 1972’de düzenlenmişti. Söz konusu tarih, yüksek çözünürlüklü kameraların piyasaya çıkmasından onlarca sene öncesine rastlıyor. Apollo görevlerinde düşük çözünürlüklü kumlu analog filmler kullanılmıştı. Haliyle astronotların kendisi dışında kimsenin ne olup bittiğini çok iyi anladığını söylemek yanlış olmaz.

Yine de, günümüzün teknolojik nimetlerinden güzel bir şekilde yararlanmayı bilen gerekli insanlar harika bir iş yaparak Apollo 16 görevine ait görüntüleri elden geçirdi. YouTube kanalı Dutchsteammachine, DAIN adlı yapay zeka platformunu kullanarak 16 milimetre film ile çekilen, saniyede sadece 12 karelik Apollo 16 görüntülerini saniyede 60 karelik 4K kalitesine çıkardı. Görüntülerde, Ay keşif aracı ile Shorty Krateri’nin eteklerinde çekilen manzaralar yer alıyor.

Görüntülerin gerçekten nefes kesici olduğunu söylemek gerek. Sanal Gerçeklik (VR) gözlükleri veya son model bir plazma TV gerekmeden herhangi bir ekran üzerinden Ay’ın nefes kesici manzarasını bir astronotun gözünden izliyorsunuz.

Videoda yer alan konuşmalar, Apollo 16 görevindeki astronotların görüntüler ile senkronize diyaloglarını içeriyor. Diyalog, Dünya’dan 400 bin kilometre mesafede sıradan bir mesai gününde sohbete dalmış çalışanları andırıyor.

Dutchsteammachine ekibine çabalarından dolayı teşekkür ediyor ve diğer Apollo görevlerine ait görüntüleri de düzenlemelerini rica ediyoruz. Videonun tadını çıkarın:

İlginizi çekebilir

https://www.dijitalx.com/2019/07/16/apollo-11-goruntulerinin-neden-sahte-olamayacaginin-aciklamasi/
https://www.dijitalx.com/2017/07/28/abd-neden-apollo-17den-sonra-aya-insan-gondermedi/