Yeni Robotların Şafağı: 4D Yazıcıların Doğuşu

0
4194
4d printing 02
4d printing 02

3D yazıcıların hükümdarlığı henüz sonlanmamış hatta tam olarak başlamamışken Wollongong Üniversitesi ARC Centre of Excellence for Electromaterials Science (ACES)’daki bilim insanları 4D yazıcıların ilkini ürettiler. Burada bahsedilen dördüncü boyut maddelerin şekil değiştirebilmesini temsil ediyor.

4D Yazıcıların ürettiği ürünler dış etkenler ile şekil değiştirebilen, yeni yapılar oluşturabilen ürünler. Örnekse ACES’da ilk üretilen valf, sıcak su ile temas anında kendisini kapatan bir yapıya sahip. Tamamen kendi kendine çalışan, herhangi bir dış ekipmana ya da müdahaleye ihtiyaç duymayan sadece dış etkenin değişmesiyle tepki veren ürünler bunlar.

3D yazıcılarda olduğu gibi 4D yazıcılarda da ürünler katman katman yazdırılıyor. Bu sefer yazdırılmış ürünler çalışabilen ‘robotlar’ oluyor. Bu teknoloji sayesinde gelecekte sağlık, inşaat, otomasyon gibi birçok alanda 4D yazıcılardan yazdırılmış robotlar çalışabilecek gibi duruyor.

[University of Wollongong/Paul Jones]
[University of Wollongong/Paul Jones]

Yazıcıdan çıktığı anda fonksiyonel

Çalışabilen bu robotlar esasında ‘devam eden bir süreç olarak basılan mekanizmaları’ temsil ediyor. 3D basılan bir nesnenin içine iletken parçalar döşenebilmesi gibi, yeni nesil yazıcılar nesnelere ısıya ve basınca tepki veren, böylece zamanla hareket edebilen ince teller yerleştiriyor.

ACES profesörlerinden Marc in her Panhuis, ‘4D yazıcıdan çıkan ürünlerin o anda fonksiyonel olduğunu ve ek bir parça veya parçalar gerektirmediğini’ belirtti.

‘Yumuşak’ robotik teknolojisinin önünü açacak 4D yazıcılar, şişen veya sönebilen plastik parçaların yardımıyla hareket eden nesneler sunacak. Dahası, biyolojik organizmaları taklit eden robotlar üretilebilecek.