Salı, Haziran 25, 2024
More

  Yerli işletim sistemi Pisi Linux’un yeni sürümü hazır

  Anka takımı Pisi Linux 1.2’yi gururla sunar…

  Pardus projesinin 2012 yılında politika değiştirmesiyle birlikte Pardus’u devam ettirmek amacıyla çalışmalar yürüten Anka takımı Pisi Linux 1.2 ile birlikte Pardus’tan bağımsız bir işletim sitemi ortaya koyuyor. Pisi ile birlikte insanların Linux işletim sistemlerinden kaçma nedeni olan karışık ekosistem ve kullanım zorlukları yok edilerek tamamen kullanıcı dostu bir kullanım elde edilmeye çalışıyor.

  1.2 sürümüyle birlikte gelen 6000’den fazla paket ve Comar, Mudur, Yalı, Kaptan, Panda yazılım ve teknolojileri ile pekiştirilen kolay kullanım 2.0 sürümüyle birlikte doruk noktasına ulaşacak. Yerli imkanlarla geliştirilen Pisi’nin 1.2 sürümü 10 Temmuzda yayınlanacak. Büyük değişiklik ve özelleştirmelerin olacağı 2.0 sürümü ise 2015 yılının sonu veya 2016 yılının başında yayında olacak.

  Kolay kurulum

  Temmuz ayı içerisinde yayınlanacak olan Pisi Linux 1.2 daha kuruluma başlarken fark yaratarak Yalı sayesinde birkaç tık ile kurulum işleminin bitmesini sağlıyor ve kullanıcısını karışık ve anlaşılmaz ayarlarla uğraşmaya mecbur bırakmıyor. Mühendislerimizin geliştirdiği Yalı sadece kurulum değil sistemde oluşabilecek hatalarda da yardımcı olabiliyor.

  pisi_linux_002

  Özelleştirme

  Yalı asistanlığında kurulan Pisi’yi kişisel zevk ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirmeniz mümkün. Kaptan sayesinde kullanmak istediğiniz tema, simgeler, duvar kağıdı ve daha pek çok şey basitçe ayarlanabiliyor. 16 farklı tema, 2 farklı simge, 2 farklı arayüz seçenekleri ve birbirinden güzel duvar kağıtları sayesinde yüzlerce farklı kombinasyondan size uygun olanı kolayca seçebiliyorsunuz.

  pisi_linux_004

  Uygulamalar

  Günlük kullanımda ihtiyacınız olan bütün yazılımları kendi içerisinde barındıran Pisi dahili paket yükleyicisi sayesinde internet üzerinden Linux uyumlu yazılım arama derdinizi ortadan kaldırarak ihtiyacınız olan yazılımı kolayca bulmanızı ve yüklemenizi sağlıyor.

  Microsoft Office rahatlığında yeni Office paketi

  Microsoft Office ile uyumlu Libre Office sadece dosyaları  değil kullanıcıların alışkanlıklarını da değiştirmeden rahat bir kullanım sunabiliyor. Pisi içerisinde gelen Libre Office paketi kolay kullanımı sayesinde adaptasyon ve öğrenme sürecini minimuma indiriyor. Günümüzde pek çok Linux sürümü ile birlikte gelen hatta Milli Eğitim Bakanlığının Windows bilgisayarlarda dahi Microsoft Office yerine kullanmaya başladığı Libre Office sunduğu gelişmiş özelliklerini kolay kullanımı ile birleştirmesiyle  Anka takımının da tercihi oldu.

  pisi_linux_005

  Sürücü(driver) sorunları Pisi ile dert değil

  İnsanların Linux ekosisteminden uzak kalmasının bir nedeni olan sürücü problemleri Anka takımı tarafından geliştirilen Panda ile çözüme kavuşturuluyor. Panda ekran kartı sürücülerini yöneterek yaşanabilecek uyumsuzluk problemlerinin önüne geçmeyi amaçlıyor. AMD veya Nvidia’nın resmi internet sitelerinden indirdiğiniz sürücüler Panda’nın yönetimi sayesinde sorunsuz bir kullanım vadediyor.

  Yeni nesil oyun bilgisayarları

  Özellikle Steam’in Linux platformuna verdiği destek sayesinde Linux plartformundaki oyunların sayısı her geçen gün artmaya başladı. Pisi’nin Steam başta olmak üzere sunduğu 32 bit paket desteği sayesinde tüm oyun ve uygulamaları kullanabilmeniz mümkün kılındı.

  Pisi Linux 1.2 sürümü 10 Temmuz’da kullanıcılar ile buluşacak. Siz değerli basın mensubu Pisi Linux 1.2’ye bizimle temasa geçerek an itibariyle ulaşabilirsiniz.

  pisi_linux_003

  Pisi Linux sistem gereksinimleri;

  – 64 bit mimarideki işlemci

  – En az 2 GB bellek ve 12 GB disk boş alanı

  Pisi Linux 1.2 kurulum dosyaları için mail atınız.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler