Home Küresel Yaşam Zombi kıyametine karşı en iyi sığınak

Zombi kıyametine karşı en iyi sığınak

15924
0
zombi bunker 00001
zombi bunker 00001

AMC’nin beşinci yılına giren ‘The Walking Dead’ dizisinde zombi kıyametinin anlatıldığı yer olarak Georgia’yı seçmesinin belli sebepleri var.

Uluslararası Ekonomi Modelleme Uzmanları (EMSI) tarafından kısa süre önce yapılan araştırmada, ABD’nin zombi kıyametine karşı en dayanıklı ve en savunmasız 10 kenti belirlendi. Verilere göre, Georgia’nın başkenti olan Atlanta, araştırmada yer verilen 53 şehir arasında zombi virüsü geliştirebilecek 49’uncu kent konumunda. Atlanta’dan daha vahim durumda olanlar ise Riverside, San Bernadino, Las Vegas ve Chicago.

Bilimsel sıralamada Georgia Teknoloji Enstitüsü’nün günahı alınmış diyebiliriz. Öte yandan EMSI’nin zombi virüsü geliştirebilecek kentler sıralamasında bir numarada yer verdiği kent MIT’nin yer aldığı Boston, Massachusetts.

Zombi kıyameti patlak verirse kaçmakla uğraşamayacak kadar tembeller olabilir. Rick Grimes ve arkadaşları gibi bolca zombi bağırsağı ve insanlıktan çıkmış çetelerle uğraşmak da istemiyorsanız, bolca paranız olması gerekiyor.

Emlak sitesi Estately’de yer alan yeraltı ‘malikanesi’, 17,5 milyon dolara satılıyor. Sitede yer alan bilgilere göre, 1969’da inşa edilen ve modern bir ev görüntüsü verecek şekilde restore edilen sığınak, yerin 13 metre altında yer alıyor.

13 kişi için yatacak yer sunan ev, internet bağlantısının yanı sıra 15 koltuklu sinemaya sahip. Eğer paranız varsa, bolca gıda ve DVD depolayacağınız bir sığınak en doğru yatırımınız olabilir. Sinema ve TV dünyası yıllardır zombi kıyametinden bahsediyorsa, belki de bir bildikleri vardır?

EMSI’nin zombi kıyametine dayanıklı ve dayanıksız ABD şehirleri sıralaması şu şekilde:

Hayatta kalabileceğiniz kentler:

 1. Boston, Massachusetts
 2. Salt Lake City, Utah
 3. Columbus, Ohio
 4. Baltimore, Maryland
 5. Virginia Beach and Norfolk, Virginia
 6. Seattle, Washington
 7. San Diego, California
 8. Kansas City, Missouri
 9. Denver, Colorado
 10. Indianapolis, Indiana

Nalları dikeceğiniz kentler:

 1. Las Vegas, Nevada
 2. Providence, Rhode Island
 3. Milwaukee, Wisconsin
 4. Jacksonville, Florida
 5. Miami, Florida
 6. Chicago, Illinois
 7. Riverside/ San Bernadino, California
 8. Los Angeles, California
 9. Tampa, Florida,
 10. New York, New York
Previous articleKarşınızda yeni Google Hangouts ve Google+
Next articleHacı Murat’ın efsanevi geri dönüşü
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.