Pazar, Haziran 23, 2024
More

  11 ışık yılı öteden gelen “Weird!” sinyalinin gizemi çözüldü

  Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’nde yapılan gök taramasında elde edilen veriler, geçtiğimiz hafta astronomi dünyasında büyük heyecan uyandırmıştı. Ross 128 adlı yıldızdan gelen ve Weird! (Tuhaf) olarak adlandırılan sinyallerin ‘sıradışı’ olduğu açıklanmış, kökeni ise tespit edilememişti.

  Araştırmanın başında yer alan Abel Mendez, “bir hafta içinde kaynağı tespit edeceklerini” söylemiş ve sinyalllerin üç ihtimale dayanıyor olabileceğini belirtmişti. Bunlardan ilki ‘bilinmeyen bir yıldız faaliyeti’, ikincisi ‘yıldızın yakınındaki bir cismin faaliyetleri’ ve ‘sabit konumlu uyduların neden olduğu sinyal bozukluğu’ olarak verildi.

  Mendez, her ne kadar ilk iki ihtimalin çok yüksek olduğuna inansa da, yapılan tespit ile hayal kırıklığına uğradı. Anlaşılan o ki, sinyaller aslında Ross 128 veya yakınındaki bir gök cisminden kaynaklanmıyor. Tersine, yıldız ile aynı hizada kalan gök ekvatorunda konumlanmış uyduların neden olduğu karışıklığın bir ürünü. Mendez, Ross 128’in 10 dakikalık dinamik spektrumunda sıradışı sinyaller aldıklarını söylemişti. Uyduların sorumlu olduğunun anlaşılmasının ardından, sinyallerin de neden ‘sıradışı’ geldiği ortaya çıktı.

  Sinyaller, sabit konumlu uydularının frekansları içindeydi ve gök ekvatoruna yakın olan Ross 128’in taramalarında, gökbilimcileri yanılttılar. Yine de, Mendez uyduların araya girmesinin ‘sinyallerdeki dağınıklığı’ (grafikte kırmızı çigilerle belirtilen alan) açıklamadığını belirtti. Gökbilimciler, birçok yansımanın bu bozukluğa neden olabileceğini düşünüyor. Yine de, SETI Enstitüsü’nün de katkısıyla veriler gözden geçirilecek.

  Heyecan çabuk sona erdi

  Mendez, blog sayfasında yaptığı açıklamada geçtiğimiz hafta neden oldukları heyecandan biraz mahçup olmuş göründü. Weird!, Wow! sinyalinden bu yana medyada en fazla dikkat çeken sinyallerden biri oldu. Mendez, bugüne dek keşfedilmemiş bir yıldız faaliyetiyle karşı karşıya olabileceklerini ifade etmişti. Uyduların herkesi yanıltmış olabileceği ihtimali, uzaylılarla beraber alt sıralara atılmıştı.

  Maalesef heyecan verici yeni bir keşif yapılmadı. Mendez, 60’ı astronom olmak üzere 800 kişi üzerinde yapılan anketin sonuçlarını da verdi. Sonuçlarda, Weird! sinyalinin yüksek ihtimalle yıldız veya bir başka gök cismine ait olduğu düşüncesi öne çıkıyor.

  Yörüngedeki 1500’den fazla aktif uydunun nasıl bir karmaşaya neden olabileceğine dair iyi bir ders alındı. Mendez, “açık bilimin büyük bir tecrübe kazandığını” ifade ederken, çalışmalarını kamu ile paylaşmaya devam edeceklerini belirtti.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler