137 GB’lık Dev Telegram Arşivi İfşa Oluyor

0
5680
dima solomin 4 BbIPL8KOI unsplash scaled
dima solomin 4 BbIPL8KOI unsplash scaled

Geçtiğimiz günlerde adyingnobody isimli bir Twitter kullanıcısı paylaştığı bir bilgilendirme metniyle Telegram üzerinde bir açığını bulduğunu ve toplamda 137 GB’lık bir sohbet dosyası oluşturduğunu açıkladı.

“Sevgili kripto” mesajıyla başlayan yazının devamında 2019 yılının Ekim ayından beri Telegram üzerinde bulduğu bir açığı kullandığını ve bu sayede grupların içerisindeki mesajlara ulaşıp saklayabildiğini paylaşan @adyingnobody, kripto topluluklarının Telegram platformunu benimsedikten sonra sürekli yeni gruplar açıldığı ve artık bunlara yetişememesi sebebiyle mesajları indirip kendi sunucusuna kopyaladığını yazıda paylaştı.

Özellikle piyasadaki büyük traderları takip ettiğini belirten kullanıcı, takip ettiği kişilerin yakın arkadaşlarıyla kurdukları gruplar sayesinde özel hayatlarındaki bilgilerin yanısıra bu kişiler tarafından yapılan dolandırıcılık ve hilelere kadar her şeyi takip ettiğini aktardı. Dolandırıcılık ve hileyle zenginleşen kişilerin sayesinde kendisinin de zenginleştiğini belirten kullanıcı, bu açık sayesinde bir çok yatırım grubuna kendisini dahil ettiğini de aktardı.

Telegram üzerinde herkesin gerçekte olduğundan çok daha farklı davrandığını aktaran kullanıcı, ismini açıklayacağı kişilerin sohbetlerin gerçekliğini inkar edemeyeceğini ve bu yüzden onu görmezden geleceklerini söyledi.

Ortaya çıkacak mesajlardan sonra öfke ve hayal kırıklıkları olacağını belirten kullanıcı bundan sonraki süreçte neler olacağını da çok merak ettiğini aktardı. Mesajların hepsini tek seferde açıklamayacağını belirten kullanıcı, 15 Haziran’da mesajların ilk parçasını paylaşacağını belirtti. 2. ve 3. parçaların 30 Haziran ve 7 Temmuz’da paylaşacağını belirten kullanıcı paylaşacağı mesajların içerikleri hakkında da bir bilgilendirme yaptı.

Mesajların içeriğinde ne bulunuyor?

5 Haziranda açıklanacak mesajların içerisinde;

  • 800 ila 1 milyon takipçi arasında bulunan kripto fenomenlerinin
  • Grup arkadaşıyla birlikte bir kişiyi öldürerek kripto paralarını çalma mesajları yer alacak.
  • 8-9 milyon takipçisi olanların Twitter kullanıcılarının dolandırıcılık projelerinin

30 Haziranda açıklanan mesajlardaysa çok daha büyük olayların yer alacak;

  • En değerli 200 kripto para projesinin yaratıcılarının ve çoğunun dolandırıcılık olduğu mesajları

7 Temmuz’da ise bütün mesajlara ulaşılabilecek.

Bir Telegram yetkilisi, The Block’a verdiği demeçte bu gönderinin bir dolandırıcılık olma ihtimalinin yüksek olduğunu ve  kişinin asıl amacının, insanları bu haber üzerinden kandırarak cihazlarının içerisine cüzdan anahtarlarına ulaşmayı sağlayan bir program yükletmeyi planlıyor olabileceğini söyledi.