Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Progress Eagle: 2030’lara özel üç katlı yolcu uçağı

  Uzay-havacılık düşkünü tasarımcı Oscar Viñals’ın tasarımı olan Progress Eagle, 2030’lu yıllar için oldukça uçuk kaçık bir yolcu uçağı konsepti sunuyor.

  Dünya turunda Pasifik Okyanusu’nu geçmeye hazırlanan Solar Impulse 2, geleceğin güneş enerjili uçakları için kuşkusuz çok büyük bir ilham kaynağı olacak. Barcelona’da yaşayan tasarımcı Oscar Viñals’ın son projesi Progress Eagle, 15 yıl sonrasının yolcu uçakları hakkında bize fikir verebilir.

  Üç katlı yolcu uçağı, güneş hücrelerinden elde edilecek enerjinin yanı sıra dev rüzgar türbiniyle motorlarını çalıştıracak. Bu kadar büyük bir uçağın güneş ve rüzgar enerjisiyle havalanacak bir gövdeye sahip olması ise dünyanın en sert ve hafif materyali grafen sayesinde mümkün olacak. Ancak halen kullanım şekilleri kısıtlı olan grafenin geliştirilmesi gerektiği gibi enerji toplama kapasitesi çok daha yüksek güneş hücrelerine ve güçlü bataryalara ihtiyaç olacak.

  800 yolcu kapasiteli uçak

  Viñals, 2030’lu yıllarda uçağını gerçek kılacak teknolojilerin hayata geçeceğini umuyor. Dahası, atmosferdeki CO2’i yakalayarak temizleyen, böylece uçuş esnasında gökyüzünü kirden arındıran bir sistem de tasarlıyor.

  Titanik’in yarısı büyüklükte yolcu uçaklarının gökyüzüne çıkması geleceğin havacılık anlayışın fazlasıyla değiştirebilir. Maksimum 853 yolcu kapasiteli Airbus A380’nin fütüristik modelleri, sıkıcı yolculukları bir dijital ekranın ötesine geçen eğlencelerle doldurursa gerçekten çok anlamlı olur.

  Progress Eagle’ın 95 metrelik kanat genişliği, İkinci Dünya Savaşı’nı ahşap devi Spruce Goose’dan birkaç metre daha kısa.

  Popular Science’a göre, tamamen elektrikle çalışacak olan Progress Eagle, Rusların 2030’lar için öngördüğü dev kargo uçağı PAK TA’dan çok daha iyi ve mantıklı bir tasarım. Gerçek olması halinde askeri amaçlar için değil ucuz ve konforlu yolculuk için kullanılmasını dileyelim.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler