Salı, Haziran 25, 2024
More

  3 metrelik mürekkep balığı yüzeye çıktı

  Yeryüzünün en gizemli canlılarından biri olan dev mürekkep balıkları, son yıllarda Japonlara görünmeyi adet edindi. Dev bir Architeuthis dux’un yüksek çözünürlüklü ilk videosu, ilk kez 2012 yılında yine Japonlara açıklarında çekilmişti. Bu kez, 3.7 metre boyundaki dev deniz canlısı Toyama Körfezi’ndeki teknelerin arasında su yüzüne çıkarak limanda gezinenlere unutamayacakları anlar yaşattı.

  CNN’de yer alan bilgiye göre, dev cüssesine rağmen mürekkep balığı henüz gençlik çağında. Architeuthis dux türünün yetişkinlerinin 13 metreye kadar uzayabildiği biliniyor. Suların 400 metre ve daha derinlerinde gezinen dev yaratıklar, kendilerinden küçük balıklar ve denizanalarıyla beslenirken, ispermeçet balinaları mega canlıların avı oluyor.

  https://youtu.be/ojrrBsmLqn8

  Yüksek çözünürlüklü görüntüleri elde eden isim, limanda dalgıç eşyaları satan bir dükkanı olan Akinobu Kimura. Balığı görünce heyecanının korkusunu yendiğini ve suya atladığını söyleyen Kimura, hiç zarar görmemiş balığın mürekkep püskürttüğünü ve dokungaçlarıyla kendisini sarmaya çalıştığını söyledi. Kimura, nasıl su yüzüne geldiği belli olmayan balığa yüzlerce metre kılavuzluk ederek yeniden okyanusa dönmesini sağladı.

  Okyanusları halen karanlık

  Japon yetkililer, genç mürekkep balığının neden teknelerin arasında belirdiğini henüz bilmiyor. Dev balık, geldiği giderken ait olduğu derinlikler hakkında da yeni soru işaretleri doğuruyor. 2012 yılındaki görüntüleri elde eden ekipte yer alan Ocean Research and Conservation Association üyesi Edie Widder, bir yıl sonra yaptığı TED konuşmasında ‘nasıl olur da okyanusların en büyük canlılarından biri bu kadar az görüntülenebilir’ sorusuna şu cevabı vermiş:

  “Okyanusların sadece yüzde 5’ini keşfettik. Aşağıda keşfedilmeyi bekleyen, milyonlarca yıllık evrimin temsilcisi inanılmaz yaratıklar” var.

  Okyanuslar uzayın kendisi kadar karanlık ve gizemli. Ancak yeni teknolojilerin başını çektiği girişimlerle önümüzdeki yıllar sadece atmosfer dışını değil, sualtını da aydınlatacak.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler