4K kalitesinde roket ateşlemesi

0
3664

NASA’nın kargo taşıyıcısı unvanına sahip SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile Dünya arasında mekik dokuyan Dragon kapsülünü ateşlemek için kullandığı Falcon 9 roketine ait özel bir video yayımladı.

Teknoloji milyarderi Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, NASA’nın kargo görevlerini üstlenen firma olarak biliniyor. Defalarca kullanılması amaçlanan roketlerin geliştirilmesi aşamasında bolca görüntü toplayan SpaceX, Falcon 9’a ait 4K kalitesinde bir video sundu.

Birçok açıdan çekilen video uzay-havacılık meraklıları için eşi bulunmayan türden. SpaceX, bugüne kadar beş kargo görevi gerçekleştiren Falcon-9’u, 12 Nisan’da yapılacak yeni göreve hazırlıyor. NASA, UUİ’ye düzenlenecek 12 kargo görevi için SpaceX ile 1,6 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.

Dragon'un 2014'teki bir görevde UUİ'den ayrıldıktan sonra çekilen fotoğrafı. [NASA]
Dragon’un 2014’teki bir görevde UUİ’den ayrıldıktan sonra çekilen fotoğrafı. [NASA]

NASA’nın yüzünü güldürecek

UUİ’ye gönderilecek her bir astronot için Rusya’ya 70 milyon dolar ödemekten kurtulmak isteyen NASA, Eylül 2014’te Boeing ve Space Exploration Technologies Corp’a 6,4 milyar dolar bağış yaptı. Bağışın 2,6 milyar dolarını alan SpaceX, 2018’de Dragon V2 ile astronot taşımaya başlayabilir.

SpaceX, ateşlendikten sonra dikey olarak inebilen Falcon 9 roketlerini iki defa test etti ancak ikisinde de başarısız oldu. Nihayetinde başarıya ulaşacak teknoloji, uzay-havacılıkta süper zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak.

Falcon 9, Ocak ayındaki ilk denemesinde yüzen plaftorma böyle çakıldı. [Twitter]
Falcon 9, Ocak ayındaki ilk denemesinde yüzen plaftorma böyle çakıldı. [Twitter]