ABD hükümetine göre hoverboard güvenli değil

0
3724
cpsc
cpsc

Drone’ların ardından teknolojide yeni trend olan hoverboard’lar, ABD hükümetinin güvenlik testlerinden geçemedi. Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu (CPSC) tarafından yayımlanan raporda, ‘hoverboard’un (elektrikli kaykay da diyebiliriz) alev alması halinde kullanıcının ciddi yaralanma veya ölümle burun buruna gelebileceği’ ifade edildi.

1 Aralık 2015 ile 17 Şubat 2016 arasında 24 eyalette meydana gelen kazaları değerlediren raporda, 52 hoverboard yangınında 2 milyon dolarlık zarar oluştuğu belirtildi. Raporda yer almayan ancak ABD basınına yansıyan bir diğer olay, elinde silahla hoverboard sürerken dengesini kaybeden ve ateş ederek 13 yaşındaki kuzenini öldüren bir genç…

CPSC, en azından yangınların önüne geçilebilmesi için ‘hoverboard’ların güvenlik standartlarına uygun üretilmesi gerektiğini’ ifade etti.

CPSC, ithal edilen ürünlere güvenlik standartlarına uymaması halinde el konulacağını, yerel ürünlerin ise piyasadan toplanacağını açıkladı.

Görünen o ki drone kullanımının ardından ABD hoverboard konusunda da en ciddi tavrı takınan ülke olacak. Kullanım kabiliyeti gerektiren hoverboard’ların acil duruşlarda hiçbir emniyet sunmaması sorun olsa da, yaratıcılık konusunda en az drone’lar kadar ilham verici olduklarını göz ardı etmemek gerek.

Hoverboard alacaksanız; kullanıma uygun bir alan seçin ve peşinden koşacaksanız dikkatli olun.

CboHnrGWEAAMb_R