Adidas 3D yazıcı ile geri dönüşümlü ayakkabı üretti

0
4928
adidas 1
adidas 1

Adidas daha önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi yeni nesil bir spor ayakkabı konsepti yaratmak için Parley for the Oceans adında okyanuslardaki plastik atıklara karşı savaş veren organizsayon ile ortak bir takım kurmuştu. Şimdi bu çevre dostu tasarımını geliştirdi ve işin içine 3D yazıcıyı da soktu. Bu çevre dostu tasarımın üst kısımı “okyanuslardaki plastik atıklardan” , 3 boyutlu yazıcı ile üretilen taban kısımı ise geri dönüşümlü polyester ve balıkçı ağlarından oluşmakta.

Adidas bu konsept ayakkabılarının endüstride yeni standartları nasıl belirlemeleri gerektiğine dair çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Ancak ne yazık ki yeni konseptli çevreci ayakkabı şimdilik sadece prototip aşamasında ve mağazalarda yakın zamanda görmemiz mümkün değil.

adidas-2

İyilik mi? Pazarlama mı? Her ikisi mi?

Gelecek adına gerçekten ilgi çekici bir model fakat eminim ki tamamı sürdürülebilir geri dönüşüm malzemelerinden yapılan bir ayakkabı seçeneği sunulsa insanlar onu daha çok sevecektir. Sürecin geri dönüştürme, malzemenin formunu değiştirme ve 3 boyutlu yazıcıdan bu malzemeyi kullanarak bir şeyler üretme kısımı hali hazırda çevreye zarar veriyorken ne anladım ben okyanustaki plastik atıkları toplamaktan.

Aslına bakarsanız insan, bu prototipin üretiminin iyi niyet göstergesi, dünya dostu bir hareketten çok pazarlama stratejisi olduğunu düşünmekten kendini alıkoyamıyor..