Amazon’da yaşanan orman kaybı bir yılda %278 oranında artış gösterdi

0
3638
nasa amazon orman dijitalx
nasa amazon orman dijitalx

Brezilya’nın “Kaptan Elektrikli Testere” lakabıyla anılan yeni devlet başkanı Jair Bolsonaro yönetimi, Amazon’da bir yılda %278 artış gösteren orman kaybından sorumlu gösteriliyor.

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) verilerine göre, sadece Temmuz 2019’da Amazon yağmur ormanlarındaki kesim miktarı bir önceki yılın aynı dönemine oranla %278 artarak 2,254 kilometrekareye yükseldi. INPE verileri, 2019’da şu ana kadar yok olan ormanlık alanın 4,699 kilometrekare olduğunu ortaya koydu. Brezilya’nın Amazon ormanlarında 2018’de yaşanan kayıp 2,810 kilometre kare olmuştu.

Amazon ormanlarının yüzde 60’ı Breazilya’da yer alıyor. Geri kalan bölgeler ise küçük parçalar halinde Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana ve Surinam’a dağılmış durumda. Amazon ormanlarının katledilmesi sadece binlerce hayan türünün ve yerel kabilelerin ortadan kalkması değil, aynı zamanda karbon salınımı ile iklim değişikliğinin daha da kontrolden çıkması demek.

“Amazon bize ait”

Amazon’da yaşanan çevre katliamının ana sorumlusu, 1 Ocak 2019’da göreve geldiğinden bu yana çevreciliği bir kenara koyan, milliyetçi ve tarım sanayisine dayalı bir politika izleyen Devlet Başkanı Bolsonaro gösteriliyor.

INPE tarafından açıklanan verilerden hiç hoşnut kalmayan Bolsonaro, INPE’nin direktörü Profesör Ricardo Magnus Osorio Galvao’yu kovarak yerine askeri geçmişi bulunan Darcton Policarpo Damiao’yu yerleştirdi. Brezilya çevre bakanı Ricardo Salles de INPE’nin Amazon’daki orman kaybını gözlemleme faaliyetlerinin başına özel bir firmanın geçireleceği sinyalini verdi.

Bunlar yetmediği gibi Bolsonaro görevinden aldığı Galvao’yu “ormansızlaşma konusunda yalan söylemek ve sivil örgütlerin emrinde hareket etmekle” suçladı.

Avrupalı gazetecilere 19 Temmuz günü açıklamalarda bulunan Bolsonaro, şu açıklamarda bulundu:

“Bu verilerin yalan olduğundan eminim… Amazon’un dünya için önemini anlıyoruz ama Amazon size değil, bize ait… Hiçbir ülke Amazon hakkında konuşmayı hak etmiyor. Sizler kendi ekosisteminizi yok ettiniz.”

Verilerin doğru olduğunun altını çizen ve The Washington Post’a konuşan Galvao ise şu açıklamada bulundu:

“Brezilya biliminin haysiyetini korumak için yapılan bir savunmaydı. Sadece Breazilyalı bilim insanları için değil ama tüm bilim insanları için… Verilerimiz asla politik çıkarlar için değiştirilmemeli.”

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’nun çok basit bir politik taktik kullanarak diğer devletlerin hatalarını kendi hatasını örtmek için kullandığını söylemek yanlış olmaz.

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2015/05/02/drone-ile-1-milyar-agac-dikecek/